Αρχείο Αναρτήσεων

Μαθητικοί Σύνδεσμοι

Ραδιοφωνικό Θέατρο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

κολοκοτρώνηςΗ σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22/3/2024 και ώρα 10:00-11:00.

Θα παρουσιαστεί θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές /τριες της ΣΤ΄ τάξης (ΣΤ΄1-ΣΤ΄2)

Τίτλος θεατρικού: «TA ΠΟΡΤΡΕΤΑ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ ΤΟΥ 1821»

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ: ΘΟΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΡΗΓΑ- ΦΛΑΜΠΟΥΡΟ-ΝΑ ΄ΤΑΝΕ ΤΟ ΄21-EΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ

ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ: «NA TANE TO ’21»

removebg preview 1

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΣ : MΑΓΚΟΥΝΗ ΠΩΛΙΝΑ

ΜΟΥΣΙΚΟΣ: ΣΕΚΕΡΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ: ΜΠΡΟΥΣΑΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΣ: ΚΑΤΣΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ: ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΤ΄2: ΑΘΑΝΑΣΟΓΛΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤ΄1: ΤΣΙΠΙΛΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ

Γυναίκες επιστήμονες

unescoΤο 6ο Δ.Σ. Σερρών ανήκει στο Εθνικό Δίκτυο Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO (Associated School Network/ASPnet) που προωθούν τις αξίες και τις αρχές που κατοχυρώνονται στο Σύνταγμα της UNESCO και στον Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών. Πρόκειται για ένα δίκτυο σχολείων αφοσιωμένων στην παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης με στόχο την εδραίωση της ειρήνης, της ελευθερίας, της δικαιοσύνης και της ανάπτυξης, ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία που προετοιμάζει του/τις μαθητές/τριες ως ενεργούς πολίτες, πολίτες του κόσμου.

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, ο διευθυντής του 6ου Δ.Σ. Σερρών, Καραγκιόζης Ιωάννης,  η καθηγήτρια αγγλικών Γιοβάνη Κατερίνα και η καθηγήτρια γαλλικών Μακρυπούλια Ματούλα υποδέχθηκαν 8 εθελοντές από ευρωπαϊκές χώρες ως «πρέσβεις των χωρών τους στην πόλη μας» οι οποίοι βρίσκονται στις Σέρρες στα πλαίσια τουpraxis προγράμματος Erasmus – Ευρωπαϊκό Σώμα Αλληλεγγύης (ESC, European Solidarity Corps) και συμμετέχουν στο πρόγραμμα με τίτλο «Mediart». Υλοποιείται από τον Όμιλο UNESCO Σερρών και τη Μη Κερδοσκοπική Οργάνωση PRAXIS (Πράξις) και στόχος αυτών των προγραμμάτων – δράσεων είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών και νέων για θέματα που αφορούν τη νεολαία και που έχει ορίσει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέσα από τη «Στρατηγική για τη νεολαία και τους European Youth Goals». Σκοπός του προγράμματος «Mediart» είναι η ενσωμάτωση των νέων στην κοινωνία, η παρότρυνσή τους ώστε να είναι ενεργά μέλη σε αυτή, η δημιουργία αντίκτυπου σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο μέσω ποικίλων δράσεων και θεματικών. Μία από αυτές είναι η συμμετοχή από κοινού με τις τοπικές σχολικές μονάδες.

Με αφορμή την την Διεθνή Ημέρα Γυναικών και κοριτσιών στην επιστήμη που εορτάζεται στις 11 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Α1, Δ1, Δ2, Ε1, και Στ2 τάξης καθώς και οι Ουκρανοί πρόσφυγες συμμαθητές τους έμαθαν για σημαντικές γυναίκες επιστήμονες, συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες κάνοντας πειράματα και με αυτή την δράση προβλήθηκε η αναγκαιότητα γυναικών επιστημόνων καθώς φέρνουν την διαφορετικότητα στην έρευνα, διευρύνουν την δεξαμενή των επαγγελματιών της επιστήμης και παρέχουν νέες προοπτικές στην επιστήμη και την τεχνολογία προς όφελος όλων. Επίσης  αναδείχθηκε η χρήση των ξένων γλωσσών για αυθεντικό επικοινωνιακό σκοπό καθώς οι μαθητές συνομίλησαν με τους νέους εθελοντές σε αγγλικά και γαλλικά.

Ευχαριστούμε πολύ τους νέους εθελοντές από το PRAXIS και τις υπεύθυνες του PRAXIS Σερρών Άννα Αλευρά και Γεωργία Τσιαούση.

Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για νέα δημιουργική συνάντηση με άρωμα Ευρώπης!

Women1.1 Women2 Women3.3 Women4 Women5 Women6 Women7 Women8 Women9 Women10 Women11 1 Women12 Women13 Women14

Εγγραφές μαθητών/μαθητριών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2024-25

Εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τα έγγραφα που παρέχονται από το σχολείο:

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)
Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση γονέα για την εγγραφή στην Α τάξη
Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση γονέα για την εγγραφή στο ολοήμερο

Ενημερωτική συνάντηση, Τετάρτη 6/3/2024, ώρα 18.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας

Ευπρόσδεκτοι είναι όλοι οι γονείς – κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας καθώς και όσοι ενδιαφέρονται.

Η εκδήλωση είναι συνδιοργάνωση του 6ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών, του 1ου  και 19ου Νηπιαγωγείου Σερρών!

Θέμα:  “Η μετάβαση από το οικογενειακό στο σχολικό περιβάλλον – Από το οικογενειακό “εγώ” στο σχολικό “εμείς” “.

Εισηγήτρια θα είναι η Σχολική Ψυχολόγος του 6ου Δημ. Σχ. Σερρών κ. Λαμδά Μαρία.

BACK page 001

Αποκριάτικος χορός – Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 6ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών

Το Σάββατο 9/3 και ώρα 18:00 σας περιμένουμε στο ξενοδοχείο Xenia να φορέσουμε τις αποκριάτικες στολές μας και να διασκεδάσουμε μικροί και μεγάλοι.
Θα υπάρχει κέρασμα, Dj, ανιματέρ και λαχειοφόρος αγορά με πολλά δώρα.
Τιμή εισόδου: 7 ευρώ.
Poster