6ο Δημοτικό Σχολείο Ν.Ιωνίας (Πέτρινο)

Καλώς ορίσατε στον ιστοχώρο μας!

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟΥ και ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2021-22

Σεπ 202113

Αγαπητοί Γονείς και μαθητές

Το σχολείο μας  και για  τη νέα σχολική χρονιά, όπως και την προηγούμενη,  θα λειτουργεί καθημερινά με σταδιακές  ώρες προσέλευσης – αποχώρησης των μαθητών /τριών   λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης της διασποράς του ιού covid -19.

ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ

Α’,  Β’,  Γ’  ΤΑΞΕΙΣ      –       8:00 – 8:15

Δ’,  Ε’,  ΣΤ’  ΤΑΞΕΙΣ    –       8:15 –  8:30

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ:

H αποχώρηση των μαθητών ξεκινά από 13:00 και  γίνεται ανά 5λεπτο για κάθε τάξη :

για την    Α’   τάξη  13:00, για την   Β΄  τάξη  13:05, για την  Γ’ τάξη 13:10,

για την   Δ΄ τάξη  13:15,  για την Ε΄ τάξη  13:20 και  για τη Στ΄  τάξη   13:25.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για περιπτώσεις οικογενειών με παιδιά σε διαφορετικές τάξεις ισχύει το πρόγραμμα του μικρότερου κατά την είσοδο, ενώ στην αποχώρηση το πρόγραμμα του μεγαλύτερου.

Παρακαλούμε να φανούμε όλοι /ες  υπεύθυνοι και συνεπείς με την ώρα εισόδου- εξόδου, ώστε να διασφαλίσουμε από την πρώτη κιόλας στιγμή τις καλύτερες συνθήκες λειτουργίας του σχολείου μας .

ΠΡΟΣΟΧΗ! Για την καλύτερη προστασία όλων παρακαλούνται οι γονείς και οι  συνοδοί των μαθητών /τριών κατά τη διάρκεια της  αναμονής στον εξωτερικό χώρο της  της ΕΙΣΟΔΟΥ του σχολείου να  τηρούν τα μέτρα προστασίας

(- αποστάσεις ασφαλείας  –  μάσκες ).

Για τους μαθητές υπενθυμίζουμε:

-Τις αποστάσεις ασφαλείας -τη χρήση μάσκας  – τη φροντίδα της ατομικής υγιεινής

– Τη σχολική κάρτα για covid-19

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΟΛΩΝ!

Σε περίπτωση συμπτώματος ασθένειας  ο /η μαθητής /τρια παραμένει στο σπίτι και ενημερώνεται  το σχολείο.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

H Πρωινή Ζώνη λειτουργεί  7:00 – 8:00

Προσέλευση 7:00 – 7: 20

Οι ώρες αποχώρησης από το Ολοήμερο Σχολείο είναι 15:00 ή 16:00 ανάλογα με τις ανάγκες των οικογενειών και σύμφωνα με τις δηλώσεις που έχετε παραδώσει . Δεν επιτρέπεται αποχώρηση μαθητή /τριας  εγγεγραμμένου στο Ολοήμερο σχολείο χωρίς προηγούμενη ενημέρωση της Διεύθυνσης του σχολείου και επικοινωνίας με τον γονέα.

Για οποιαδήποτε αλλαγή πρέπει να ενημερώνεται το σχολείο.

Η σίτιση των εγγεγραμμένων στο ολοήμερο πρόγραμμα ξεκινά κανονικά από αύριο στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων (σύμφωνα με  τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για πρόληψη και περιορισμό της διασποράς του ιού). Το φαγητό στη διάρκεια του Ολοήμερου σχολείου  αποτελεί φροντίδα της οικογένειας , καθώς δεν υπάρχει ακόμη ενημέρωση για το ξεκίνημα του προγράμματος  «Σχολικά Γεύματα» .

Υπενθυμίζουμε:

Σε περίπτωση άσχημων καιρικών συνθηκών (π.χ. βροχής) εφοδιάζετε τα παιδιά με τον

κατάλληλο εξοπλισμό (π.χ. ομπρέλες, αδιάβροχα…)  καθώς δεν εισέρχεστε στο προαύλιο

για την παράδοση ή παραλαβή τους στο σχόλασμα.

Η υπομονή όλων και η υπακοή στα μέτρα θα μας απαλλάξουν από πιθανές περιπέτειες.

! Κλείνοντας να θυμίσουμε την καθημερινή επίσκεψη στο blog του σχολείου και στο blog του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για  ενημέρωση και  επικοινωνία.

Με εκτίμηση και θερμές ευχές  για υγεία και καλή αρχή

Η διεύθυνση του σχολείου

από κάτω από: ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟΥ και ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2021-22

Τα σχόλια είναι κλειστά.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ!

ΜΙΚΡΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!

eTwinning project

Η Β\' τάξη του Σχολείου μας συμμετέχει σε πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: \"How life changes from season to season\"

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ESAFETY!!

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΥΑΝΩΝ 1, ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ, Τ.Κ. 14233 ΤΗΛ: 2102798369 ΦΑΞ: 2102798369 ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠ/ΚΩΝ 2102796490

ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΧΑΡΤΗΣ  ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ