ΑΔΥΜ — ΑΤΟΜΙΚΟ  ΔΕΛΤΙΟ  ΥΓΕΙΑΣ  Μαθητή/τριας

Ποιοι μαθητές/τριας πρέπει να φέρουν στο σχολείο το Ατομικό Δελτίο Υγείας.

• Όσοι/ες εγγραφούν το νέο σχολικό έτος στην Α΄ τάξη και
  • Οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης, γιατί το ΑΔΥΜ ισχύει  για τρία χρόνια.

Το Α.Δ.Υ.Μ. συμπληρώνεται από τους παρακάτω  ιατρούς:

• Οικογενειακός ιατρός της Ομάδας Υγείας, που στελεχώνει τις Τοπικές Μονάδες Υγείας (ΤΟΜΥ)
  • Ιατρός ειδικότητας παιδιατρικής των Τοπικών Ομάδων Υγείας (Τ.ΟΜ.Υ.)  ή  ΠΕΔΥ  ή Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κλπ
  • των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων
  • των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.)
  • τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων
  • από ιδιώτες ιατρούς .

Ειδικότητες  ιατρών που έχουν τη δυνατότητα συμπλήρωσης του Α.Δ.Υ.Μ.  είναι οι :

• παιδίατροι
  • γενικοί ιατροί
  • σε ειδικές περιπτώσεις  παθολόγοι.

Το συμπληρωμένο Α.Δ.Υ.Μ.:

• Κατατίθεται από τους γονείς/κηδεμόνες στο σχολείο. Ένα αντίγραφο να φυλάσσεται στο Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού.
  • Ισχύει για τρία (3) σχολικά έτη, τόσο για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, για τη συμμετοχή σε «Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΊΑΣ», στις λοιπές σχολικές αθλητικές και άλλες δραστηριότητες του σχολείου.
  • Κατατίθεται κατά την εγγραφή του μαθητή/τριας στην Α΄ Τάξη το αργότερο έως το τέλος Σεπτεμβρίου,
  • Δεν ισχύει για δραστηριότητες από άλλους φορείς εκτός του σχολείου.
  • Η παράληψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ.  συνεπάγεται την αδυναμία συμμετοχής του/της μαθητή/τριας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, ο δε μαθητής δεν θεωρείται αδικαιολογήτως απών, μετά από σχετική απόφαση του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας.

Πατήστε εδώ για το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)