Μαθητικός διαγωνισμός φαντασίας & γρίφων λογικής Out of the box challenge

Το Σάββατο 02 Μαρτίου φιλοξενήθηκε στο σχολείο μας με μεγάλη επιτυχία για πρώτη φορά στο νομό μας ένας διαγωνισμός κάπως … διαφορετικός από τους υπόλοιπους που πραγματοποιούνται στα δημόσια σχολεία. Περισσότερες λεπτομέρειες για την φιλοσοφία αυτής της δοκιμασίας θα βρείτε στην επίσημη σελίδα του διαγωνισμού.

Με την αρωγή του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας καθώς και με την πολύτιμη υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων καταφέραμε να υλοποιήσουμε χωρίς προβλήματα έναν γραπτό διαγωνισμό με περισσότερα από 50 παιδιά, όχι μόνο από την πόλη μας, στο στήσιμο και την φιλοσοφία των πανελλαδικών εξετάσεων, χωρίς όμως το άγχος που αυτές επιφέρουν στους υποψηφίους, αλλά με γνώμονα την συμμετοχή και την ικανοποίηση των παιδιών.

Τα θέματα του διαγωνισμού απευθύνονταν σε δύο ηλικιακές ομάδες (ομαδοποιημένες ανά τάξη)  Γ΄-Δ΄ και Ε΄-Στ΄, ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η συμμετοχή 4 παιδιών από Α και Β!

Τα θέματα του διαγωνισμού θα τα βρείτε στους ακόλουθους συνδέσμους:

Γ΄& Δ’

Ε’ & Στ’

Ευχόμαστε η φετινή συμμετοχή να αποτελέσει έναυσμα και οδηγό για τις επόμενες χρονιές.

Καλά αποτελέσματα στα παιδιά μας!