ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 3/12

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, σήμερα! Το σχολείο μας, προάγοντας την ευαισθητοποίηση,το σεβασμό και την αποδοχή στη διαφορετικότητα, υλοποίησε τις ακόλουθες δράσεις:
Οι μικροί μαθητές μας επισκέφτηκαν το Εργαστήρι Νέων με Ειδικές Ανάγκες: “Παναγία Ελεούσα” στο Μεσολόγγι. Ενημερώθηκαν για το έργο του εργαστηρίου, ξεναγηθηκαν στους χώρους, συμμετείχαν σε εργαστήρια με τα παιδιά που υποστηρίζονται εκεί. Εντυπωσιάστηκαν από την ποιότητα της δουλειάς που παρέχεται στο χώρο.
Οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση στο ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου με τίτλο: “Πιο δυνατός κι από το superman”, με πρωταγωνιστή ένα παιδί με κινητικά πρόβληματα.
Η γνώμη είναι δύναμη! Η αποδοχή και ο σεβασμός είναι στοιχεία πολιτισμού μιας κοινωνίας,που ελαχιστοποιεί τα κρούσματα βίας!