ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ! ! !

Την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Έ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον Υδροηλεκτρικό Σταθμό Καστρακίου. Με αφορμή τη θεματική ενότητα των Φυσικών για την Ενέργεια , τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά το χωμάτινο φράγμα του Καστρακίου, την τεχνητή λίμνη που συγκρατεί 800 περίπου εκατομμύρια κυβικά μέτρα νερού του ποταμού Αχελώου, τους υπερχειλιστές, τους αγωγούς πτώσης του νερού, τους στροβίλους και τους σχηματιστές ισχύος.

Ακόμη, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος “Αρχαία Θέατρα” την ίδια μέρα επισκεφθήκαμε το αρχαίο θέατρο Καστρακίου. Εδώ οι μαθητές είδαν από κοντά τη θέση που ήταν χτισμένο, γνώρισαν τα μέρη του θεάτρου και ξεναγήθηκαν στην περιοχή της σημαντικής αυτής κωμόπολης που άκμασε τον 4ο αι. π.Χ.  στις όχθες του Αχελώου χάρη στη γεωστρατηγική της θέση.