Επίσκεψη στο εργαστήριο συσκευασίας αλατιού «Φλώρος» στα πλαίσια του προγράμματος «Roots are Routes»

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το εργαστήριο συσκευασίας αλατιού του κ.Φλώρου , όπου συσκεύασαν αλάτι σε σακουλάκια και σε βαζάκια, τα οποία διακόσμησαν με ετικέτες τις οποίες κατασκεύασαν οι ίδιοι, υπό την καθοδήγηση του εικαστικού κ.Βασιλού Ηλία, εκπαιδευτικού του σχολείου μας.

Ήταν ένα πολύ δημιουργικό πρωινό!

Όταν η μάθηση έχει δημιουργικό και βιωματικό χαρακτήρα, όταν το σχολείο συνεργάζεται με φορείς της τοπικής κοινωνίας και όταν μυεί τους μαθητές σε αξίες όπως η προσπάθεια, ο σεβασμός στη φύση, η γνωριμία με το φυσικό περιβάλλον στο οποίο ζούμε, τότε μιλάμε για ΠΑΙΔΕΙΑ και όχι μόνο για εκπαίδευση!