ΓΙΟΡΤΉ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΈΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΊΟΥ

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Ο καθηγητής της Πληροφορικής, κ. Κώστας Κατσαρός ετοίμασε ένα εμπεριστατωμένο χρονικό που παρουσιάστηκε ώστε οι μαθητές να κατανοήσουν τα δεδομένα της εποχής. Η μουσικός του σχολείου μας,   η κα. Ολιβώτου Διονυσία, δίδαξε στους μαθητές μελοποιημένα τραγούδια  από το Μίκη Θεοδωράκη και με τη δική της καθοδήγηση, οι μαθητές τα παρουσίασαν δραματοποιημένα μαζί με ποιήματα:

«Αν θες να λέγεσαι άνθρωπος»

«Μίλα»

«Η πιο όμορφη θάλασσα»

Συνδυασμός  μουσικής, κίνησης και χορού!

Στη συνολική διοργάνωση της γιορτής συνέβαλαν οι εκπαιδευτικοί των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων, καθώς και η κα. Πριοβόλου Ευθυμία, που η συμβολή της σε κάθε γιορτή, στο τεχνικό μέρος είναι πολύτιμη!

Ήταν μια ιδιαίτερη γιορτή που τη χαρήκαμε όλοι! Το  μήνυμα που δόθηκε ήταν ότι ο αγώνας για ελευθερία, δημοκρατία, δικαιοσύνη είναι αέναος και διαρκής. Τίποτα δε θεωρείται δεδομένο!