Ανακύκλωση

Η ομάδα του Τμήματος Περιβάλλοντος του Δήμου Ι.Π  Μεσολογγίου σε συνεργασία με τον υπεύθυνο Σχολικών Δρατηριοτήτων της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Αιτωλ/νίας κ. Τσιλίκα Θεόδωρο παρουσίασαν στις 26 Φεβρουαρίου 2013 τα προγράμματα ανακύκλωσης του Δήμου. Η παρουσίαση των προγραμμάτων έγινε σε όλες τις τάξεις του Σχολείου μας. Δόθηκε η ευκαιρία σε όλους τους μαθητές μας να γνωρίσουν καλύτερα τον τρόπο που γίνεται η ανακύκλωση αλλά και τη χρησιμότητά της.   Στο Σχολείο μας οι μαθητές μας είναι ευαισθητοποιημένοι στην ανακύκλωση, συγκεκριμένα γίνεται συγκέντρωση ανακυκλώσιμων υλικών όπως χαρτί,πλαστικά , μπαταρίες και τηγανέλαιου τα οποία μέσω του Δήμου προοθούνται για ανακύκλωση. Τώρα μετά την ενημέρωση θα αρχίσει στο Σχολείο μας και η ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών οπου θα τοποθετηθεί ειδικός κάδος.