Ενημέρωση για τη δράση «Η τσάντα στο σχολείο»

6o Δημοτικό Σχολείο Μενεμένης

Ενημέρωση για τη δράση «Η τσάντα στο σχολείο»

Σύμφωνα με τη Φ. 7/219218/Δ1/13-12-2017 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ με θέμα : «Έγκριση υλοποίησης δράσης με τίτλο: Η τσάντα στο Σχολείο, καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών στο σχολείο για ένα Σαββατοκύριακο το μήνα. Η τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο από την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου, ως τη Δευτέρα.

Επισημαίνεται, ότι με την παραμονή της τσάντας στο σχολείο επιδιώκεται οι μαθητές/τριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά το μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων και τέκνων.

Οι ημερομηνίες που έχουν επιλεγεί από το Σύλλογο Διδασκόντων είναι:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/2/2018, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  16/3/2018

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/4/2018, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/5/2018