Α΄ Τάξη

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Η Α’ τάξη του 6ου Δημ. Σχολ. Μελισσίων ( υπ.τάξης κ. Ζαχαρόπουλος Ηλίας ) υλοποιούν, από 8/1/2013 – 31/3/2013, το πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής με θέμα «Δεν τρέχω…Προσέχω», εφαρμόζοντας τη μέθοδο project.

Τα κριτήρια επιλογής του θέματος ήταν :

1. Η αύξηση της κυκλοφορίας στους δρόμους γύρω από το σχολείο μας
2. Η ανησυχητική αύξηση των παιδικών τροχαίων ατυχημάτων
3. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών της τάξης σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής.

Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος έγιναν διάφορες δράσεις είτε μέσα στο χώρο του σχολείου είτε και εκτός αυτού :

i.      Κατασκευές σημάτων οδικής κυκλοφορίας

ii.     Κουκλοθέατρο

iii.    Επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Χαλανδρίου

iv.    Επίσκεψη / ομιλία από τον κ. Καββαδία ( τροχονόμο του Α.Τ Κηφισιάς )

Γ΄ Τάξη

Ο ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος  « ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ, που εκπονεί η  Γ΄ τάξη, μας  επισκέφθηκε στο σχολείο μας από την Τροχαία Κηφισιάς ο τροχονόμος κ. Ν. Καββαδίας όχι φυσικά για να μας δώσει  κλίση, αλλά για να μας πει περισσότερα για τον κύριο ΚΟΚ. Μας ενημέρωσε για την ασφαλή μας κυκλοφορία ως ποδηλάτες και όχι μόνο! Συνέστησε και τόνισε όλους τους κανόνες που θα είναι καλό ως μικροί πεζοί, επιβάτες και ποδηλάτες να τηρούμε.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Μια ακόμα εκπαιδευτική επίσκεψη της τρέχουσας περιόδου πραγματοποίησαν στις 12/3/13 στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου  Μελισσίων  στα πλαίσια του προγράμματος που εκπονούν: «ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ».
Τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους, υποδέχτηκαν  οι υπεύθυνες για τη λειτουργία του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής .
Τα παιδιά περιηγήθηκαν στο πάρκο, ενημερώθηκαν για τα σήματα του κώδικα οδικής κυκλοφορίας, την ασφαλή κυκλοφορία των πεζών, των δικυκλιστών, οδηγών αυτοκινήτων και επιβατών. Στον επίλογο της επίσκεψής τους οδήγησαν με ενθουσιασμό τα ειδικά ηλεκτρονικά εκπαιδευτικά αυτοκίνητα.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ  ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ  ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ  ΤΕΧΝΗΣ

Στις 17/4/13, οι μαθητές της  Γ΄ τάξης  επισκέφθηκαν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης. Συμμετείχαν σε πρόγραμμα όπου θυμήθηκαν τους θεούς, τα σύμβολά τους και έψαξαν  να τους βρουν σε αγγεία όπου απεικονίζονταν.

Εκεί είχε πράγματα πολλά για να δούνε τα παιδιά.

Τα ειδώλια ήταν φανταστικά απ’ τα χρόνια τα παλιά που ακόμη τα παιδιά  έπαιζαν πολύ μ’ αυτά.

Πολλά αγγεία είδαν εκεί  που τα κοίταζαν με προσοχή.

Τον Γλετζέ, τον Αυλητή που καθόταν σ’ ένα σκαμνί