Μέτρα για την ασφαλή επιστροφή των μαθητών στο Σχολείο

Αξιότιμοι Γονείς / Κηδεμόνες

Ενόψει της επαναλειτουργίας των Δημοτικών Σχολείων και της επιστροφής των μαθητών/τριών στις τάξεις, σας ενημερώνουμε ότι οι στρατηγικές εφαρμογής της κοινωνικής απόστασης στο σχολικό περιβάλλον, όπως καθορίζονται από την 63417/ΓΔ4/26-5-2020/ΥΠΕΘ, εφαρμόζονται ως εξής:

1.    Αύξηση του διαστήματος μεταξύ των μαθητικών θρανίων στο 1,5 μέτρο.

2.   Φροντίδα για περιορισμό της φυσικής επαφής κατά την ώρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

3. Μέριμνα από τους γονείς/κηδεμόνες κατά την ώρα αποχώρησης, ώστε να παραλαμβάνουν τους μαθητές αποφεύγοντας τον συγχρωτισμό και τη σωματική επαφή, τόσο των παιδιών όσο και τη δική τους.

4.  Εφαρμογή των βασικών κανόνων υγιεινής και μέτρων πρόληψης της διασποράς του ιού:

♦ Υγιεινή και πλύσιμο των χεριών, χρησιμοποιώντας είτε νερό και κρεμοσάπουνο είτε  αντισηπτικό διάλυμα. Ειδικά κατά την είσοδο μαθητών και εκπαιδευτικών στις αίθουσες διδασκαλίας, θα πρέπει η αντισηψία των χεριών να υλοποιείται με τη χρήση αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.
♦  Εκπαίδευση των μαθητών στην διαχείριση του  βήχα ή του φτερνίσματος , ειδικά μέσα στον κλειστό χώρο της αίθουσας διδασκαλίας

♦   Πολύ καλός αερισμός της αίθουσας διδασκαλίας με φυσικό τρόπο, καθ’ όλη τη διάρκεια του μαθήματος.
♦   Προαιρετική χρήση της μάσκας.
♦   Αποφυγή ανταλλαγής αντικειμένων μεταξύ μαθητών και δασκάλων.
♦   Αποφυγή χρήσης κοινού εξοπλισμού. Φροντίδα ώστε η κασετίνα κάθε μαθητή/τριας να περιέχει τα απαραίτητα αντικείμενα για προσωπική χρήση (ξυσμένα μολύβια, στυλό, γόμα, ξύστρα, χάρακα, χρώματα, μαρκαδόρο πίνακα)
♦ Διατήρηση ασφαλούς απόστασης μεταξύ εκπαιδευτικού προσωπικού – μαθητών και μαθητών μεταξύ τους.
♦ Συμβολή όλων στην διατήρηση της καθαριότητας του περιβάλλοντος χώρου και στη συνεχή υπενθύμιση των βασικών αρχών υγιεινής.
♦   Μέριμνα για φαγητό και νερό από το σπίτι, καθώς το κυλικείο δε θα λειτουργεί.
♦   Αποφυγή της χρήσης των κοινόχρηστων βρυσών από τους μαθητές.

Παρακαλούμε ενημερωθείτε για τα μέτρα πρόληψης για την επανέναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

Προστάτευσε τον εαυτό σου και το Σχολείο σου!

Δείτε το έντυπο του ΕΟΔΥ εδώ!

COVID 19:

Τι πρέπει να γνωρίζω για να προστατεύσω τον εαυτό μου και το Σχολείο μου!

Δείτε το πολυσέλιδο έντυπο του ΕΟΔΥ εδώ!

Κατηγορίες: ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.