Αντιφυματικός εμβολιασμός για τους μαθητές της Α΄και Στ΄ τάξης στο Σχολείο μας

Την Τρίτη 10 και την Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015 έχει προγραμματισθεί να πραγματοποιηθεί στο Σχολείο αντιφυματικός εμβολιασμός για τους μαθητές της Α΄και Στ΄ τάξης από κλιμάκιο του Τμήματος Επισκεπτριών Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Νικαίας ‘Άγιος Παντελεήμων’.  Το εμβόλιο κατά της φυματίωσης (BCG) γίνεται αφού προηγηθεί διαδικασία φυματινοαντίδρσης (MANTOUX). Πραγματοποιείται ομαδικά στα Σχολεία και το παιδί που θα εμβολιαστεί είναι κατάλληλα εξοπλισμένο σε περίπτωση που έρθει σε επαφή με έναν φυματικό. Το εμβόλιο BCG είναι ανώδυνο, ακίνδυνο και προστατεύει για αρκετά χρόνια.

Όσοι γονείς επιθυμείτε τα παιδιά σας να εμβολιαστούν, συμπληρώστε και υπογράψτε την υπεύθυνη δήλωση συγκατάθεσης που δόθηκε στους μαθητές. Παρακαλούμε όπως μέχρι τη Δευτέρα 09 Φεβρουαρίου  προσκομίσετε στο Σχολείο το μπλε βιβλιάριο υγείας του παιδιού.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.