Οδηγίες και συμβουλές για τη σίτιση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα

untitled

Γράψτε με ανεξίτηλο μαρκαδόρο πάνω στο  σκεύος του φαγητού το όνομα του παιδιού (στο καπάκι και στο πλάι)

Επίσης, για λόγους υγιεινής κάθε μέρα θα πρέπει να δίνετε στο παιδί διαφορετική πετσετούλα, την οποία θα στρώνει πάνω στο τραπέζι για να φάει.

Πλένετε συχνά τα τσαντάκια μεταφοράς του φαγητού. Βάζετε κουταλάκι ή πιρουνάκι στην τσάντα και στο ψυγείο τοποθετείτε μόνο το μπολ με το φαγητό, όχι την τσάντα μεταφοράς.

Ασκήσεις αυτονομίας για τα μικρά μας…

Το φαγητό στο Ολοήμερο Σχολείο είναι συνώνυμο της αυτονομίας. Αν το παιδάκι σας πηγαίνει στην πρώτη τάξη καλό είναι να φροντίσετε ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στην πρόκληση. Τα παιδιά πρώτης σχολικής ηλικίας δεν έχουν τόσο ανεπτυγμένες κινητικές δεξιότητες. Γι’ αυτό θα πρέπει να φροντίσετε:

1. Να μπορεί να ανοίξει και να το κλείσει μόνο του τη συσκευασία φαγητού (κάντε πολλές πρόβες στο σπίτι).

2. Να χειρίζεται με ευκολία το παγουρίνο του. Πολλοί γονείς προτιμούν τα μικρά μπουκαλάκια εμφιαλωμένου νερού.

3. Να έχετε κομμένες σε μικρά κομμάτια (μπουκιές) τις τροφές, για να μπορεί να τις καρφώσει με το πιρουνάκι του. Ακόμα και το μπιφτέκι ή το κοτόπουλο καλό είναι να το έχετε κόψει σε μικρά κομματάκια.

Να έχετε τα φρούτα καθαρισμένα, κομμένα σε μικρά κομμάτια, κλεισμένα σε αεροστεγές σακουλάκι για να μη μαυρίζουν.

Δημοσιεύθηκε στην ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.