Αρχική » Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το 6ο δημοτικό σχολείο ιδρύθηκε το έτος 1928. Λειτούργησε ως παράρτημα του Ι ου Δ.Σ. σε μισθωμένο οίκημα στην πλατεία Καραϊσκάκη στο οικισμό στρατώνων από το σχολικό έτος 1929-1930 με 4 τάξεις Α-Β και Γ-Δ. Πρώτοι δάσκαλοι ήταν οι: Ραλλού Σκαρλάκη για τις Α-Β τάξεις και Θεμιστοκλής Μπάσιος για τις Γ-Δ τάξεις.
Η ανέγερση του παλιού διδακτιρίου άρχισε το έτος 1931,στο οικόπεδο του σημερινού σχολείου. Έγιναν τα εγκαίνια και άρχισε να λειτουργεί το Σεπτέμβριο του 1932 ως έκτο δημοτικό σχολείο με 6 τάξεις Διευθυντή τον κ.Κ.Κράλιο 2 δασκάλους και 150 μαθητές. Είχε μεγάλο αύλιο χώρο σχολικό κήπο λαχανόκηπο και δεντρόκηπο. Το έτος 1952 έφτασε να λειτουργεί ως πεντατάξιο Δ.Σ.

palio

Το σημερινό διδακτήριο χτίστηκε στην ίδια θέση με αριθμό αδείας 197/77. Το έτος 1978 άρχισε να χτίζεται. Με το πέρας των εργασιών εγκαινιάστηκε και άρχισε να λειτουργεί.
Σήμερα λειτουργεί ως 12/θέσιο Δ.Σ. Βρίσκεται Βόρεια της πόλης στο συνοικισμό Στρατώνων. Από το έτος 2000 λειτουργεί σαν ολοήμερο. Διαθέτει τμήμα ένταξης για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Ο συνολικός αριθμός μαθητών ξεπερνάει τους 250. Διευθυντής του σχολείου είναι ο κ. Nικολαΐδης Θεόδωρος.
“Ο πλάτανος της αυλής του σχολείου αφηγείται την ιστορία του”
Καλές μου μαθήτριες και καλοί μου μαθητές, του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής.
Πολλοί από εσάς θα αναρωτηθήκατε για το πώς βρέθηκε ένας πλάτανος στην αυλή του σχολείου σας. Αλλά, και όσοι αναρωτηθήκατε και όσοι δεν αναρωτηθήκατε, ακούστε ή καλύτερα διαβάστε τη μέχρι σήμερα ιστορία της ζωής μου.
Ήμουν ένα σποράκι στον καρπό ενός πελώριου και πανέμορφου πλάτανου.
Ένας δυνατός άνεμος με πήρε και με σήκωσε και με προσγείωσε στην αυλή του σπιτιού της Νικολέτας και του Κωστή Βόλτση.
Η λίγη υγρασία που βρήκα στο χώμα της αυλής με βοήθησε να βγω από το σποράκι και να φυτρώσω ως ένα μικρό μικρούτσικο πλατανάκι.
Τότε, το έτος 2003, ο προπάππος του Κωστή και της Νικολέτας, πρόσεξε ότι ένα μικρό φυτό προσπαθούσε να επιβιώσει μέσα στη ζέστη του καλοκαιριού και στο αφιλόξενο περιβάλλον της πόλης.
Αμέσως άρχισε να με ποτίζει τακτικά. Μέχρι το τέλος του καλοκαιριού έφθασα τα εβδομήντα με ογδόντα εκατοστά.
Τον επόμενο χειμώνα, ο παππούς του Κωστή και της Νικολέτας που ήταν δάσκαλος του 8ου συστεγαζόμενου Δημοτικού Σχολείου, με μεταφύτευσε, γιατί χειμώνα γίνονται οι μεταφυτεύσεις, στην αυλή του 6ου Δημοτικού , σε αυτή τη θέση όπου με βλέπετε κάθε φορά που βγαίνετε και παίζετε στην αυλή του σχολείου σας.
Είμαι ο μοναδικός πλάτανος δίπλα στα άλλα μεγάλα δέντρα που προσπαθούμε να ομορφύνουμε το σχολικό σας περιβάλλον και να σας δροσίσουμε με τις σκιές μας κατά τη διάρκεια των ζεστών διαλειμμάτων σας.
Αγαπημένες μου μαθήτριες και αγαπημένοι μου μαθητές, ελπίζω με τη δική σας φροντίδα και αγάπη, να συνεχίσω να συντροφεύω πολλές γενιές ακόμη μαθητών και να μείνω στην ιστορία ως ο γερο-πλάτανος του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής.
Καλή πρόοδο σε όλες και όλους σας.
Ο πλάτανός σας
Κομοτηνή Οκτώβριος 2022
Για τη βιογραφία του πλάτανου συνεργάστηκαν οι:
1. Νικολέτα Βόλτση, τάξη Ε1
2. Κωστής Βόλτσης, τάξη Γ1
3. Νίκος Βόλτσης, συν/χος δάσκαλος

Map of the area of Thrace Greece shown also in darker shade in the inset map of
Αύγουστος 2024

16/8/1960: Επίσημη ανακήρυξη της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Πρόεδρος αναλαμβάνει ο αρχιεπίσκοπος Μακάριος, με αντιπρόεδρο τον τουρκοκύπριο Κιουτσούκ.