Αρχική » Eυρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών- European Day of Languages

Eυρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών- European Day of Languages

Ε.D.LIMG 19d54b22bfe483a956bbe4b740869b45 V Με αφόρμηση την Ευρωπαϊκή μέρα γλωσσών που γιορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο από το 2001, το σχολείο μας συμμετείχε στην όμορφη αυτή πρωτοβουλία και γιόρτασε την πολυγλωσσία, καταφέρνοντας να αναδείξει την μοναδική δύναμη που φέρει η κάθε γλώσσα μέσα από τις λέξεις της και να εκτιμήσει την ομορφιά της ένωσης όλων των γλωσσών για χάρη της επικοινωνίας.
Ανατρέχοντας στο παρελθόν και τα αρχαία ελληνικά μέχρι τις τρέχουσες καθημερινές φράσεις που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι στα πέρατα του κόσμου, η Β’ και η Ε’ τάξη ένωσαν την έρευνά τους και παρήγαγαν ένα πρόγραμμα από κοινού.IMG 7ecc2998694e15a4bb9eb7ad37317e35 VIMG 4b8e0efa8271b564fc9c93c29f346978 VIMG 95e5f7a1ec3be75d10e292c7dabac571 V Σε πρώτη φάση η Β’ τάξη αναζήτησαν από μία διαφορετική χώρα ο καθένας, ζωγραφίζοντας τη σημαία της χώρας και το όνομά της σε 3 γλώσσες, στη γλώσσα της χώρας που επέλεξαν, στα αγγλικά και στα ελληνικά. Ταυτόχρονα η Ε΄τάξη αφού επέλεξαν τη χώρα που επιθυμούσαν να ταξιδέψουν, αναζήτησαν μια φράση ή λέξη στη γλώσσα της χώρας αυτής, στα αγγλικά και στα ελληνικά. Όλοι έμαθαν να τις εντοπίζουν στον χάρτη. Η Ε’ γνώρισε τις οικογένειες των γλωσσών, πόσες και ποιες γλώσσες μιλιούνται στην Ευρώπη, πρωτεύουσες και εθνικότητες, διάβασαν αφίσες με ποικίλες πληροφορίες, είδαν και γνώρισαν το φετινό σύνθημα της μέρας (EDL logo). IMG 5b205e6e34eece8b84c9c36173dfcfc1 V Σε δεύτερη φάση η Β’ τάξη παρουσίασε το έργο της στην Ε΄τάξη και τα παιδιά της Ε’ που είχαν κοινές χώρες με τους μαθητές της Β΄παρουσίαζαν ό,τι παραπάνω πληροφορίες είχαν για τη συγκεκριμένη χώρα σε όλους. Από κοινού, κατόπιν, εντόπισαν την κάθε χώρα στο χάρτη, ενώνοντας τις γνώσεις και προσπάθειές τους σε έναν ολοκληρωμένο χάρτη.
Ένα άλλο τμήμα της Ε΄αποφάσισε να αναζητήσει αρχαία γνωμικά, τι σημαίνουν, ποιος τα είπε, γιατί και να τα μεταφράσει στα αγγλικά βρίσκοντας πολύ ενδιαφέρουσες εναλλακτικές.
Ως σχολείο συμμετείχαμε επίσης στη συμπλήρωση μιας δημοσκόπησης για την τεχνητή νοημοσύνη με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα από όλες τις χώρες να κοινοποιούνται στην ιστοσελίδα του EDL με την μορφή εικόνας.
IMG b5faf6b096e4b96e9da07dd5785fa4cd V
Αρχαία ελληνικά γνωμικά:
1. ‘Αρχή ήμισυ παντός’
(Πλάτωνας, 427-347 π.Χ, Αρχαίος έλληνας φιλόσοφος)
Το να κάνεις μια καλή αρχή είναι σα να έχεις κάνει την μισή δουλειά, ένα καλό ξεκίνημα είναι ο μισός αγώνας. Ο Πλάτωνας αναφέρει αυτό το ρητό στους ‘Νόμους’ (753e) και παρατίθεται από διάφορους συγγραφείς αργότερα όπως ο Αριστοτέλης.
2. ‘Γηράσκω δ’ αεί πολλά διδασκόμενος’
(Σόλων, 639-559 B.C, αρχαίος νομοθέτης, ένας από τους 7 σοφούς)
Όσο μεγαλώνουμε, τόσο μαθαίνουμε. Ο Σόλωνας ταξίδεψε σε όλο τον κόσμο και ποτέ δε θεώρησε ότι δεν υπάρχει κάτι σημαντικό να κερδηθεί. Καθοδηγούνταν από μια βαθιά εσωτερική ανάγκη για γνώση. Ήταν πάντα περίεργος και μάθαινε πράγματα από τους Αιγύπτιους, τους Πέρσες, συμμάχους, αντιπάλους.

IMG 8c044ea83614979b4932a8a1af4191ac V
On the occasion of the European Day of Languages which is celebrated on 26th September every year, since 2001, our school participated in this beautiful initiative and celebrated plurilingualism, achieving to show the unique power every language has in its words and appreciate the beauty of uniting all the languages for the sake of communication.
Looking back in the past and ancient Greek to the current everyday phrases used all over the world, B and E class united their research and produced a common programme.
Firstly, B class searched a different country each, drawing the flag of the country and its name in 3 languages, in the language of the country they chose, in English and Greek. At the same time, E class chose the country they wish to visit, searched a phrase or word in the language spoken in this country, in English and Greek. Everybody learned to locate them on the map. E class became aware of the language families, the number of languages and which in particular are spoken in Europe, capital cities and nationalities, read posters with various information, became aware of this year’s EDL logo.
Secondly, B class presented their work to E class and the students of E class who had countries in common with students of B class presented any further information they had on this country to everybody. Then, together in pairs, located each country on the map, uniting their knowledge and efforts in a complete map.
Another class of E grade decided to search for ancient sayings, what they mean, who said them, why and translate them into English, finding very interesting versions.
As a school we participated in the completion of a poll on artificial intelligence with the results from all the countries so far, being shared in the form of a picture on the website of EDL.

Ancient Greek sayings:
1. ‘Well begun half done’
‘The beginning is the half of everything’
(Plato, 427-347 B.C, Ancient Greek philosopher)
Making a good start is like having done half of the work, a good beginning is half the battle. Plato mentions this saying in the ‘Laws’ (753e) and is quoted by several writers later on, like Aristotle.
2. ‘I grow old learning a lot’
‘I grow old and learn’
As I grow older, I always learn something new
(Solon, 639-559 B.C, ancient legislator, one of the seven sages)
The older we get, the more we learn. Solon travelled all over the world and he never considered that there was not something important to gain. He was driven by a deeper inner need for knowledge. He was always curious and learned things from the Egyptians, the Persians, allies, rivals.

Map of the area of Thrace Greece shown also in darker shade in the inset map of
Αύγουστος 2024

16/8/1960: Επίσημη ανακήρυξη της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Πρόεδρος αναλαμβάνει ο αρχιεπίσκοπος Μακάριος, με αντιπρόεδρο τον τουρκοκύπριο Κιουτσούκ.