>η χορωδία του σχολείου στο 5ο ΓΕΛ Κατερίνης

Τα παιδιά της χορωδίας των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων του σχολείου μας, συμμετείχαν στην εκδήλωση του 5ου ΓΕΛ Κατερίνης, την Παρασκευή 02-03-2012, με θέμα: “Ματιές στο Σύμπαν και στη Γη από τους τεχνητούς δορυφόρους”, απαγγέλοντας και τραγουδώντας το τραγούδι “Καληνύχτα αστέρι” (Δ. Τσακνής). Η συμμετοχή του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης επιπλέον, αφορούσε και στη δημιουργία του σκηνικού της εκδήλωσης από το Διευθυντή του σχολείου Γιάννη Οργανόπουλο και το φίλο καλλιτέχνη Στράτο Τσιρβούλη.
Το αποκορύφωκα της εκδήλωσης ήταν η επικοινωνία με το Δορυφορικό Σταθμό ISS (γιά 9 περίπου λεπτά), κατά τη διάρκεια της οποίας μαθήτριες και μαθητές του 5ου ΓΕΛ με τον καθηγητή τους (Φυσικό) Κώστα Σαραηλίδη, έκαναν συγκεκριμένα ερωτήματα σε αστροναύτη του Δορυφορικού Σταθμού και πήραν από αυτόν συγκεκριμένες απαντήσεις.
Την Τεχνική Υποστήριξη είχε αναλάβει ο Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Πιερίας.
Στην εκδήλωση συμμετείχε και το Μουσικό Σχολείο Κατερίνης με ένα από τα σχήματα Παραδοσιακής Μουσικής.