Πρόγραμμα Αναδοχής Παιδιού

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2019- ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΌ ΤΟΝ DAVIDE

Αγαπητέ μου ανάδοχε, γειά σου!

Ελπίζω να είσαι καλά. Κι εγώ είμαι πολύ καλά επίσης. Σε παρακαλώ να δώσεις τους χαιρετισμούς μου στην οικογένεια σου και στους φίλους σου. Εδώ τώρα είναι χειμώνας και βρέχει πάρα πολύ. Σ΄ευχαριστώ που είσαι ανάδοχος μου και με υποστηρίζεις πάντα μέσα από την Action Aid της Ρουάντα.

Ο Θεός να σε ευλογεί!

Σας αγαπώ πολύ και σας εύχομαι Καλό Πάσχα.

Αντίο!!!

Η ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ

Η ΝΕΑ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

MAΪΟΣ 2019-ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ DAVIDE

Συγγραφή παραμυθιού Αγγλικά και Ελληνικά από τους μαθητές του Δ2 (σχολ. έτος 2018-2019)

-ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2019-ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ DAVIDE!

Αγαπητέ μου ανάδοχε, γειά σου!

Τι κάνεις; Ελπίζω να είσαι καλά. Η οικογένεια μου κι εγώ είμαστε καλά. Πηγαίνω στην τρίτη τάξη του δημοτικού σχολείου. Παίζω ποδόσφαιρο με τους συμμαθητές μου και όταν πηγαίνω στο σπίτι, βοηθάω τους γονείς μου με διάφορες δουλειές. Όπως να φέρουμε νερό και να μαζέψουμε ξύλα για τη φωτιά.

Τέλος, σου εύχομαι Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένος ο Καινούριος Χρόνος.

Η ζωγραφιά μου

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-2018 -ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ DAVIDE ΣΤΗ ΡΟΥΑΝΤΑ

Αγαπητέ ανάδοχε,

Η δράση μας στη Ρουάντα συνεχίζεται και, όπως πάντα, θέλουμε να μοιραστούμε μαζί σου μερικές από τις επιτυχίες μας, αφού οφείλονται και σ’ εσένα! Ενδεικτικά, λοιπόν, σου λέμε ότι το 2017:

• 5.472 παιδιά από τα 8 δημοτικά σχολεία στην περιοχή του Γκιτέσι, όπου δουλεύουμε, έλαβαν από 5 βιβλία το καθένα με αφορμή την ημέρα της γιορτής του παιδιού στην Αφρική. Στο πλαίσιο της γιορτής η ActionAidοργάνωσε επίσης διαγωνισμούς ταλέντου σε ποιήματα, ζωγραφική, θέατρο και παιχνίδια – με παρονομαστή σε όλες αυτές τις δραστηριότητες την ενημέρωση ολόκληρης της κοινότητας για τα δικαιώματα των παιδιών και τα εμπόδια στη σωστή ανάπτυξή τους.
  • 1.200 κορίτσια επιπλέον μπορούν και παρακολουθούν τα μαθήματά τους χωρίς προβλήματα χάρη στους ασφαλείς χώρους για κορίτσια που κατασκευάσαμε σε 3 σχολεία στο Μούκο τη χρονιά που πέρασε. Ολοκληρώσαμε έτσι τον εξοπλισμό όλων των σχολείων της περιοχής με αντίστοιχους χώρους, με στόχο τη διευκόλυνση της φοίτησης όλων των κοριτσιών, αφού είχε παρατηρηθεί ότι από τις βασικές αιτίες διακοπής του σχολείου από τα κορίτσια ήταν η έλλειψη χώρων υγιεινής, ώστε να εξυπηρετούνται τις ημέρες της περιόδου τους.
  • Συστήσαμε ένα σωματείο γυναικείων συνεταιρισμών στο Μούκο. Το σωματείο απαρτίζεται από 25 γυναίκες που συντονίζουν και επιβλέπουν τους επιμέρους 68 συνεταιρισμούς της περιοχής που απαριθμούν 2.100 μέλη. Η μεγάλη επιτυχία και αύξηση των γυναικείων συνεταιρισμών δημιούργησε την ανάγκη για μια ομάδα που θα συντονίζει και θα διαχειρίζεται κοινά θέματα, όπως οι μηχανές άλεσης, οι δροσεροί χώροι φύλαξης φρούτων και λαχανικών, τα αυξανόμενα έσοδα. Επιπλέον, οι γυναίκες του σωματείου διαχειρίζονται τα ζητήματα που αφορούν τις γυναίκες- μικροκαλλιεργητές. Η φωνή των γυναικών ακούγεται πλέον πιο δυνατά!

Αυτές είναι μερικές μόνο από τις επιτυχίες μας στη Ρουάντα τη χρονιά που πέρασε. Βέβαια, χωρίς την πολύτιμη συνεισφορά υποστηρικτών όπως εσύ, δεν θα είχαμε καταφέρει τίποτα από τα παραπάνω. Σ’ ευχαριστούμε από καρδιάς!

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2018-ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ DAVIDE

Αγαπητέ μου ανάδοχε. Γειά σου!

Πως είσαι; Σε χαιρετώ. Πηγαίνω στο σχολείο Kinyami και τα πηγαίνω καλά. Στο σχολείο μου υπάρχουν πολλά παιδιά. Τα αγόρια φοράνε χακί σορτσάκια και πουκάμισα και τα κορίτσια φοράνε μπλε φορέματα.

Στο σπίτι έχουμε μια αγελάδα. Οι γονείς μου είναι αγρότες. Στην περιοχή μας κάνει πολύ κρύο επειδή ζούμε κοντά στα δάση.

Θέλω να μάθω τα νέα σου. Αν μπορείς, στείλε μου την επόμενη φορά κι εσύ ένα γράμμα.

Σε ευχαριστώ και σου εύχομαι τα καλύτερα.

Ο Θεός να σε ευλογεί!

DAVIDE

Davide Niyigena

Ρουάντα-Κοινότητα Γκιτέσι

Τον Μάϊο του 2015, το σχολείο μας ανέλαβε την αναδοχή του πεντάχρονου -τότε- Davide Niyigena από την πολύπαθη Ρουάντα.

Η κοινότητα Γκιτέσι στην οποία ζει ο μικρός Davide πρόκειται για μια από τις πιο φτωχές και περιθωριοποιημένες περιφέρειες της χώρας. Η πείνα είναι μια καθημερινή απειλή με τα περισσότερα παιδιά να υποφέρουν από υποσιτισμό. Η έλλειψη πόσιμου νερού, η δυσκολία πρόσβασης σε δομές υγείας και η δραματική κατάσταση στην παιδεία, οδηγούν την κοινότητα του Davide στην εξαθλίωση.

Με την υποστήριξη όλων των παιδιών του σχολείου μας, ο Davide έχει την ευκαιρία για μια καλύτερη ζωή! Όλοι μαζί εξασφαλίζουμε την ιατροφαρμακευτική του περίθαλψη, την εκπαίδευση, τη σίτιση του καθώς και τη υλοποίηση προγραμμάτων που αποσκοπούν στην ενδυνάμωση της κοινότητας.