ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ (SID) 2020

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου συμμετείχε στο μαθητικό διαγωνισμό SID 2020 του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, με το βίντεο – τραγούδι «Σερφάρω ασφαλώς».

Η Επιτροπή δημοσίευσε τα αποτελέσματα και το έργο μας αναδείχθηκε Νικητής του διαγωνισμού στην κατηγορία των Δημοτικών Σχολείων.

Μετά από λίγες ημέρες ενημερωθήκαμε ότι έχουν κατατεθεί ενστάσεις από άλλα σχολεία, ως προς την πρωτοτυπία της μουσικής, που χρησιμοποιήθηκε.

Το Σχολείο χαρακτήρισε τις ενστάσεις αβάσιμες, γιατί κι άλλες συμμετοχές είχαν τα χαρακτηριστικά του δικού μας έργου, χωρίς να έχουν κάποια επίπτωση. Υποστήριξε δε, ότι έχει εφαρμόσει πλήρως τους όρους του διαγωνισμού. Προς απόδειξη των ισχυρισμών του, προσκόμισε τις συναινέσεις των δικαιωμάτων της μουσικής μελωδίας, την παρτιτούρα που χρησιμοποίησε η μουσικός καθώς και τους στίχους και τα ζωγραφικά έργα των μαθητών.

Δυστυχώς, όμως, η Επιτροπή δεν προχώρησε στη διόρθωση της αδικίας, που δημιούργησε η παράδοξη απόφασή της. Αντ’ αυτού απένειμε στο Σχολείο μας, βραβείο Δημιουργικότητας και Απόδοσης, αφού πρώτα έδωσε πολλά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά, που έγινε τόσο από τους μαθητές όσο και από τους εκπαιδευτικούς.

Το Σχολείο αφήνει πίσω του το συγκεκριμένο διαγωνισμό, προχωρώντας σε επόμενες δράσεις. Την ημέρα του ασφαλούς διαδικτύου, δόθηκαν ακόμη μια φορά, πολλά συγχαρητήρια για τη δημιουργία του έργου «Σερφάρω ασφαλώς» στους μαθητές της Ε2 Τάξης και στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, καθώς στην πρωινή προσευχή παρουσίασαν το έργο τους ενώπιον όλων των μαθητών και των γονέων του Σχολείου.

Η σχολική κοινότητα και όχι μόνο αυτή, γνωρίζει ότι οι μαθητές μας νίκησαν στο διαγωνισμό.

Ακολουθεί το βίντεο με το τραγούδι.

Ακολουθούν εικόνες από την πρωινή παρουσίαση στις 11.02.2020 (Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου).