ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ BEBRAS 2019

Πολλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους 46 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετείχαν με ιδιαίτερη χαρά στον διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης BEBRAS 2019-2020.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους μαθητές:

• ΜΠΟΤΣΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ της Δ΄Τάξης που διακρίθηκε με σειρά κατάταξης 5η στους 5510 συμμετέχοντες μαθητές.
  • ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΑΛΕΞΗ της Ε΄Τάξης που διακρίθηκε με σειρά κατάταξης 306η στους 8305 συμμετέχοντες μαθητές.

Στο διάστημα από 18/11/2019 έως 29/11/2019, οι μαθήτριες και οι μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Bebras® (Μπέμπρας) με σήμα τον Κάστορα, στο πλαίσιο του μαθήματος «ΤΠΕ».

Ο διαγωνισμός αυτός αποτελεί μια διεθνή πρωτοβουλία με στόχο την προώθηση της Πληροφορικής (ή της Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών όλων των ηλικιών αλλά και των εκπαιδευτικών. Στην ουσία πρόκειται για μια ευχάριστη και ανταποδοτική πρόκληση και η συμμετοχή των παιδιών σε αυτόν θα τα βοηθήσει να εξοικειωθούν με έννοιες και πρακτικές της Πληροφορικής. Συμμετέχοντας στον διαγωνισμό καλούνται να λύσουν προβλήματα χρησιμοποιώντας τη λογική, την παρατηρητικότητα, την κριτική και την υπολογιστική τους σκέψη.

Στη χώρα μας ο διαγωνισμός διοργανώθηκε πέρυσι για πρώτη φορά πιλοτικά. Φέτος είμαστε ενθουσιασμένοι που συμμετείχαμε και εμείς για πρώτη χρονιά σε αυτή την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα Δράση. Συγκεκριμένα, συμμετείχαν τα Τμήματα  Δ2, Ε2 και Ε3 συνολικά 46 μαθητές και μαθήτριες.

H συμμετοχή είχε διάρκεια 35 λεπτά και αφορούσε την απάντηση 10 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούσαν την εφαρμογή λογικής, παρατηρητικότητας και υπολογιστικής σκέψης. Τα θέματα ήταν διασκεδαστικά και ελκυστικά και βασίζονταν σε σημαντικά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουν οι επιστήμονες της Πληροφορικής. Ήταν δε διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτούν προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά κριτική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία. Για την καλύτερη προετοιμασία των παιδιών, είχε προηγηθεί «προπόνησή» τους σε θέματα από παλαιότερους διαγωνισμούς αλλά και στα δοκιμαστικά θέματα που είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα της Δράσης. Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες εδώ: https://bebras.gr/