Αρχική » θέματα Παιδαγωγίας » Για Γονείς και όχι μόνο

______________________________________________________
Τηλε-Παρουσίαση μέσω Internet
Διαφορετικότητα & αποδοχή : Συζητώντας μία εναλλακτική προσέγγιση❞,
με αφορμή το βιβλίο ❝Ο Άγγελος, ο Ποντικόβεν και η Άγια νύχτα❞, της Πηνελόπης Μωραΐτου, Εκδόσεις Πορφύρα
 Η παιδοψυχίατρος, Ελένη Καραγιάννη, η καθηγήτρια ειδικής αγωγής, Κρίνα Αναγνωστοπούλου και η συγγραφέας, Πηνελόπη Μωραΐτου, συζητούν με αφορμή τον μικρό Άγγελο, τον κεντρικό ήρωα του βιβλίου, για τη «διαφορετικότητα», τον «εκφοβισμό», την αποδοχή στο σχολείο καθώς και για τα συναισθήματα εκείνα που βοηθούν τους μικρούς αγωνιστές να παλέψουν για την πραγματοποίηση των ονείρων τους.
❝Ο Άγγελος λατρεύει τη μουσική, όμως δεν θα τραγουδήσει στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου του. Η έμφυτη συστολή καθώς και η δυσκολία του να πει χωρίς ψεγάδια τα λόγια του θα τον κρατήσουν μακριά από τη σκηνή.
Και εκεί που όλα μοιάζουν θλιβερά για το ευαίσθητο αγόρι, εμφανίζεται ο μικρός Ποντικόβεν και μαζί ξεκινούν μια μεγάλη περιπέτεια, γεμάτη μελωδίες και φωτεινές στιγμές.

____________________________________________

Παιδικά Ατυχήματα στο σχολείο

1. 22/01/1830: Με το Πρωτόκολλο του Λονδίνου, η Ελλάδα αναγνωρίζεται ως ανεξάρτητο κράτος.