ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

11ο & 6ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

Αγαπητοί γονείς,

βίαΣτις μέρες μας τα φαινόμενα της σχολικής βίας αλλά και της επιθετικής συμπεριφοράς των παιδιών είναι ιδιαίτερα αυξημένα στις μεταξύ τους κοινωνικές σχέσεις.

Οπτικά ερεθίσματα βίας αλλά και μιμητικές τάσεις συμπεριφορών, σε σχέση με μεγαλύτερα παιδιά, η μεγάλη παραμονή στο διαδίκτυο αλλά και ηλεκτρονικά παιχνίδια που θέλγουν το ενδιαφέρον τους, είναι μόνο μερικές από τις βασικές αιτίες.

Το σχολείο μας συμμετέχοντας σ΄έναν κύκλο δημιουργικών συζητήσεων κι επικοινωνίας με τους γονείς διοργανώνει,

την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00  ημερίδα, υπό την αιγίδα του Κέντρου Πρόληψης Γλυφάδας,
με ομιλήτρια την κ. Χαρατσίδου Μελίνα κλινική ψυχολόγο ψυχοθεραπεύτρια με θέμα:

«Διαχείριση εκδήλωσης παραβατικών συμπεριφορών και σχολικού εκφοβισμού (bullying

Σας καλούμε όλους για έναν γόνιμο διάλογο , ανταλλαγή απόψεων κι απόπειρα επίλυσης αυτών των σημαντικών προβλημάτων που ταλανίζουν την εκπαιδευτική κοινότητα κι όχι μόνο.

Σας περιμένουμε στον φιλόξενο χώρο του 11ου Δημοτικού Σχολείου, με είσοδο από την οδό Αττικής 102-104.

Οι Διευθυντές των σχολείων

Θειόπουλος  Κωνσταντίνος, Δημητρακόπουλος Κωνσταντίνος