Είναι εφικτή μια υγιής σεξουαλική αγωγή μέσα στον σημερινό κυκεώνα;

bullypicΤο σχολείο είναι αποδέκτης κυμάτων που ταράζουν τόσο την οικογένεια όσο και την κοινωνικότητα των παιδιών. Στα πλαίσια αυτής της όσμωσης το σχολείο πρέπει να δρα ως καταλύτης και εξισορροπιστής αυτών των τάσεων μέσα από παιδαγωγικές παρεμβάσεις και ενισχύοντας την ενσυναίσθηση.

Σας καλούμε να ανταλλάξουμε ιδέες, αγωνίες και απορίες σε καυτά ζητήματα όπως η έξαρση της σχολικής βίας και η εμφάνιση της πρόωρης σεξουαλικότητας στους μαθητές.

Το 6ο και 11ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας αναλαμβάνουν κοινές δράσεις και διοργανώνουν εισηγήσεις – συζητήσεις για τους γονείς .

Η πρώτη μας εκδήλωση θα γίνει το ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022, στις 5 το απόγευμα στον φιλόξενο χώρο του 6ου Δημοτικού Σχολείου (η είσοδος από οδό Αττικής 72).

• Πώς θα μιλήσουμε στα παιδιά μας για το σεξ;
  • Σε μια κοινωνία σεξουαλικής παραβατικότητας πώς θα τα μάθουμε να προστατεύονται;
  • Σε μια υπερσεξουαλικοποιημένη εποχή πώς θα τα βοηθήσουμε να μην σκοτώσουν τον έρωτα;

Αυτά και άλλα σχετικά ερωτήματα θα εξερευνήσουμε με τη βοήθεια του πολύ γνωστού και έγκριτου ψυχιάτρου παιδιών και εφήβων π. Βασιλείου Θερμού.

Οι Διευθυντές του 6ου και 11ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας

Κωνσταντίνος Δημητρακόπουλος και Κωνσταντίνος Θειόπουλος