«Λάδι…ο θησαυρός της ελιάς»

.png

Την Τρίτη 15/11/2022 οι μικροί μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το πατητήρι «Ζαχαίος».

Στην επίσκεψή μας εκεί, τα παιδιά των πρώτων τάξεων του σχολείου μας έμαθαν για τα ελαιόδεντρα και γνώρισαν όλη τη διαδικασία που ακολουθείται για την παραγωγή του ελαιολάδου αλλά και άλλων προϊόντων όπως τα σαπούνια και τα λαδοκούλουρα με έναν ξεχωριστό βιωματικό τρόπο.

Πιο αναλυτικά, αρχικά οι μαθητές γνώρισαν τη διαδικασία παραγωγής του λαδιού, μάζεψαν δηλαδή ελιές και γνώρισαν την «παραδοσιακή πρέσα» και τη «μυλόπετρα», εργαλεία απαραίτητα για τη δημιουργία ελαιόλαδου.

Στη συνέχεια, έμαθαν πώς μπορούν με 4 απλά υλικά να κατασκευάσουν φυσικά σαπούνια ελαιολάδου. Έπλασαν με τα χέρια τους κουλούρια λαδιού και δοκίμασαν από τα υπέροχα ψημένα λαδοκούλουρα που τους προσέφεραν.

Στο τέλος, οι μαθητές παρακολούθησαν τη παράσταση θεάτρου σκιών «Ο Καραγκιόζης», σε μια χιουμοριστική παράσταση με θέμα  το μάζεμα της ελιάς.

Ήταν μια φανταστική επίσκεψη και όλα τα παιδιά έφυγαν γεμάτα εμπειρίες και νέες γνώσεις.