Αρχική » Ανακοινώσεις » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών στην Α’ τάξη του 6ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας πραγματοποιούνται από 1 μέχρι 20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 8:30-9:30. Λόγω των έκτακτων μέτρων, απαιτείται ΑΥΣΤΗΡΑ να προηγηθεί συνεννόηση με το σχολείο στο τηλέφωνο 210 96 10 842 ή e-mail στο 6dimgl@sch.gr. Η είσοδος γίνεται από την οδό Αττικής 76. Απαραίτητα να έχει δηλωθεί η επίσκεψη στο edupass.gov.gr.

Για το Σχ. Έτος 2022-2023 στην Α’ τάξη του Δημοτικού θα εγγραφούν όσα παιδιά συμπληρώνουν μέχρι 31-12-2022 ηλικία έξι (6) ετών, δηλαδή όσα γεννήθηκαν από 1-1-2016 μέχρι 31-12-2016.

Σύμφωνα με το Ν. 3687/2008, το Ν. 4386/2016, το Π.Δ. 79/2017 και την εγκύκλιο Φ.6/22511/Δ1/25-2-2021 του ΥΠΑΙΘ, για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται:

1. Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση η οποία συμπληρώνεται από τους γονείς/κηδεμόνες με τα ακριβή στοιχεία των μαθητών/-τριών ώστε να γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση Πιστοποιητικών Γέννησης ή Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης των παιδιών. (Φόρμα εγγραφής μαθητών Α’ τάξης 22-23)
  2. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (θα δοθεί από τα νηπιαγωγεία σε συνεννόηση με τις Νηπιαγωγούς).
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (π.χ. λογαριασμός ΔΕΚΟ, κινητής τηλεφωνίας, συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας κ.λ.π.).
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας (κατεβάζετε σχετικό έντυπο ή παραλαμβάνετε από το σχολείο, το οποίο θα συμπληρώσει παιδίατρος και θα προσκομίζεται στο σχολείο ως το τέλος Μαΐου (έντυπο σελ 1, έντυπο σελ 2)
  5. Βιβλιάριο υγείας ή άλλο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια (Οι σελίδες με το ονοματεπώνυμο και τα εμβόλια).
  6. Αίτηση φοίτησης στο Ολοήμερο (προαιρετικά) (Έντυπο Ολοήμερου)

Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

1. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.
  2. Σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη Δημόσια Υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  3. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

Μπορείτε να δείτε την περιφέρεια του 6ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας: χάρτης περιοχής σχολείου

Επισημαίνεται ότι κατά την περίοδο των εγγραφών είναι απαραίτητη η τήρηση των μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημοσιάς Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) (https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/). Ως εκ τούτου, παρακαλείστε ως προς την πίστη τήρηση των προτεινομένων μέτρων.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Κωνσταντίνος Δημητρακόπουλος