Αρχική » Ανακοινώσεις » Γιορτάζουμε και τιμούμε τους προστάτες των Γραμμάτων και της Παιδείας

Γιορτάζουμε και τιμούμε τους προστάτες των Γραμμάτων και της Παιδείας

Στις 30 Ιανουαρίου, η Εκκλησία μας γιορτάζει τρεις μεγάλους πατέρες. Είναι οι Τρεις Ιεράρχες.

Ο Βασίλειος ο Μέγας, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος.
Οι Τρεις Ιεράρχες αναδείχθηκαν όχι μόνο μεγάλοι διδάσκαλοι της Εκκλησίας, αλλά και σοφοί παιδαγωγοί.

Αγάπησαν την μελέτη και τις σπουδές, αξιοποίησαν όλα τα χαρίσματα που τους έδωσε ο Θεός. Δίδαξαν, κυρίως με τους αγώνες και το παράδειγμά τους.

Αγάπησαν τον Θεό αλλά και τον Άνθρωπο. Πάλεψαν για τη Δικαιοσύνη, πολέμησαν την αδικία και διώχτηκαν γι΄ αυτό.

Πρόκοψαν στη γη αλλά κέρδισαν και τον ουρανό. Αναδείχθηκαν προστάτες των γραμμάτων και της Παιδείας.
Τους τιμούμε μελετώντας το έργο τους και μιμούμενοι το παράδειγμά τους.

25/9/1982: Παγκόσμιο ρεκόρ ακοντισμού πετυχαίνει στα Χανιά η Σοφία Σακοράφα, με βολή στα 74,20 μ.
Ο προηγούμενος έλληνας που κατείχε παγκόσμιο ρεκόρ ήταν το 1970 ο Χρήστος Παπανικολάου στο άλμα επί κοντώ (5,49 μ.).