Αρχική » 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 1821 » Μήνυμα του Διευθυντή του Σχολείου για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

200 χρόνια -1821

Μήνυμα του Διευθυντή του Σχολείου για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Αγαπητοί γονείς και συνάδελφοι εκπαιδευτικοί,

Σήμερα είναι ημέρα Μνήμης και Τιμής.

Μνήμης κληρικών και λαϊκών, γυναικών και ανδρών, Ελλήνων και Φιλελλήνων και όλων όσων αγωνίστηκαν και έδωσαν τα πάντα για Ελευθερία, Πίστη και Πατρίδα.

Θυμόμαστε κι εκείνους πού προετοίμασαν το έδαφος.

Εκείνους που διαφύλαξαν την πίστη, την γλώσσα και την εθνική συνείδηση.

Εκείνους που καλλιέργησαν και διατήρησαν την άσβεστη φλόγα της ελπίδας για Λευτεριά.

Εκείνους που έζησαν την Σταύρωση για να έρθει η Ανάσταση.

Η ελληνική επανάσταση δεν αποτέλεσε μόνο την θεμελιακή πράξη απελευθέρωσης και  δημιουργίας του ελληνικού κράτους, αλλά και ισχυρό συμβολικό γεγονός, ελπίδας και αφύπνισης για όσους αγωνίζονταν για Ελευθερία και δικαιώματα, όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές του κόσμου.

Σε εποχές δύσκολες, σε καιρούς ορθολογισμού, αμφισβήτησης και αλλοίωσης ιδεών και αξιών, ας τιμήσουμε τη μνήμη και τους αγώνες διαβάζοντας, μελετώντας και αξιολογώντας τον ηρωισμό και την αυτοθυσία, αλλά και τα πάθη και τα λάθη. Γιατί μόνο έτσι θα πάμε μπροστά. Μόνο έτσι θα τα ξεπεράσουμε. Γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται. Και «λαός που δεν μελετά την ιστορία του, είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει».

Εύχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε μια πατρίδα, ελεύθερη, ανεξάρτητη, δυνατή, με ευημερία για όλους, συνεργασία, αλληλεγγύη και ενότητα.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους και στις οικογένειές σας υγεία, χαρά και κάθε ευλογία.

ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ                      25 Μαρτίου 2021

Ο Διευθυντής του 6ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας

Κωνσταντίνος Δημητρακόπουλος

«Η προκοπή σας και η μάθηση σας να μη γίνει σκερπάνι μόνο διά το άτομο σας,
αλλά να κοιτάζει το καλό της Κοινότητας και μέσα στο καλό αυτό βρίσκεται και το δικό σας».

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

1. 21/09/: Διεθνής Ημέρα Ειρήνης
    Η Διεθνής Ημέρα Ειρήνης καθιερώθηκε το 1981 από τον ΟΗΕ για να συμπίπτει με την ετήσια γενική συνέλευση του Οργανισμού κάθε Σεπτέμβριο. Από το 2001 γιορτάζεται σε σταθερή ημερομηνία, την 21η Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου.