Γιορτάζουμε και τιμούμε τους προστάτες των Γραμμάτων και της Παιδείας

Στις 30 Ιανουαρίου, η Εκκλησία μας γιορτάζει τρεις μεγάλους πατέρες. Είναι οι Τρεις Ιεράρχες.

Ο Βασίλειος ο Μέγας, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος.
Οι Τρεις Ιεράρχες αναδείχθηκαν όχι μόνο μεγάλοι διδάσκαλοι της Εκκλησίας, αλλά και σοφοί παιδαγωγοί.

Αγάπησαν την μελέτη και τις σπουδές, αξιοποίησαν όλα τα χαρίσματα που τους έδωσε ο Θεός. Δίδαξαν, κυρίως με τους αγώνες και το παράδειγμά τους.

Αγάπησαν τον Θεό αλλά και τον Άνθρωπο. Πάλεψαν για τη Δικαιοσύνη, πολέμησαν την αδικία και διώχτηκαν γι΄ αυτό.

Πρόκοψαν στη γη αλλά κέρδισαν και τον ουρανό. Αναδείχθηκαν προστάτες των γραμμάτων και της Παιδείας.
Τους τιμούμε μελετώντας το έργο τους και μιμούμενοι το παράδειγμά τους.

Παρόλες τις δυσκολίες, λόγω της κατάστασης που όλοι βιώνουμε, κάποιες δραστηριότητες της ζωής μας πρέπει να συνεχιστούν, στο μετρό πάντα που μας επιτρέπεται και με κύριο γνώμονα τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας.

Έτσι λοιπόν σήμερα το σχολείο μας γιορτάζει και τιμά τους τρεις Ιεράρχες, τους προστάτες των Γραμμάτων των Τεχνών και της Παιδείας,  με την ΣΤ΄ τάξη να το εκπροσωπεί στη θεία λειτουργία που πραγματοποιήθηκε  στον Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου της ενορίας μας.

Για τους Τρεις Ιεράρχες μίλησε στα παιδιά ο Διευθυντής του 11ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας, αγαπητός μας, κ. Κωνσταντίνος Θειόπουλος.

Οι υπόλοιπες τάξεις, μίλησαν και  γνώρισαν τους Τρείς Ιεράρχες, μέσα από δίωρο αφιέρωμα στις αίθουσές τους, όπως προβλέπει η εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας.

Ευχόμαστε σε όλους τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και ιδιαίτερα στα παιδιά μας, καλή πρόοδο με υγεία και προκοπή.