Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ανάρτηση ηλεκτρονικών συνδέσμων με θέματα πολιτιστικού περιεχομένου σε ιστοσελίδες του ΥΠΑΙΘ

200 χρόνια -1821

Σας ενημερώνουμε σχετικά με την ανάρτηση ηλεκτρονικών συνδέσμων σε ιστοσελίδες του ΥΠΑΙΘ οι οποίοι διατίθενται από Μουσεία και άλλους Φορείς, προκειμένου να αξιοποιηθούν από τους  μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των σχολικών μονάδων της χώρας.

1. 28/07/1913: Με τη Συνθήκη του Βουκουρεστίου που υπογράφουν οι αντιμαχόμενες δυνάμεις (Ελλάδα, Σερβία, Μαυροβούνιο, Ρουμανία εναντίον Βουλγαρίας) λήγει ο Β Βαλκανικός Πόλεμος. Μεγάλη χαμένη η Βουλγαρία, καθώς μέρος της Μακεδονίας προσαρτάται στην Ελλάδα.

2. 28/07/2009: Δύο πύρινα μέτωπα στην Αττική

Δύο πυρκαγιές ξέσπασαν το μεσημέρι της Τρίτης στην περιοχή της Αττικής και εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι και τα δύο πύρινα μέτωπα ξέσπασαν σχεδόν ταυτόχρονα.

Η πρώτη φωτιά ξέσπασε στον Ασπρόπυργο, στην περιοχή Νέα Ζωή, κοντά στη χωματερή και η δεύτερη φωτιά στη Χασιά πάνω από το γήπεδο του Θρασύβουλου.