ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ

Αγαπητοί γονείς,
Σας ενημερώνουμε πως ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου και ώρα 11.00 π.μ.

Η προσέλευση των μαθητών, θα πραγματοποιηθεί στις 8:15 π.μ.  και η αποχώρηση στις 11:30 περίπου, μετά το πέρας του αγιασμού.

Η αλλαγή στην ώρα προσέλευσης σημειώθηκε λόγω νεότερης (11-9-2020) εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι:

Διευκρινιστικές οδηγίες για Δημοτικά σχολεία την έναρξη του διδακτικού έτους 2020-2021
Σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες (Δημοτικά Σχολεία) στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου που θα περιλαμβάνει:

•  Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων
    προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
  • Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί
    (Φ.7/117703/Δ1/9-9-2020)
  • Διανομή μάσκας ανά μαθητή
  • Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
  • Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Η χρήση μη ιατρικής μάσκας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Επίσης, κατά τη διάρκεια του αγιασμού, οι γονείς θα παραμείνουν εκτός του χώρου του σχολείου.

Με εκτίμηση,

Ο Δντής του Σχολείου