Αρχική » Ανακοινώσεις » Ανακοίνωση για τη 2η ξένη Γλώσσα

Ανακοίνωση για τη 2η ξένη Γλώσσα

Σας  ενημερώνουμε ότι ο αριθμός δηλώσεων 2ης ξένης γλώσσας για Γερμανικά δεν είναι αρκετός προκειμένου να συσταθεί τμήμα.

Κατόπιν τούτου και τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης του προσεχούς σχολικού έτους θα διδαχθούν Γαλλικά σύμφωνα με όσα προβλέπει  η υπ΄αριθμ.  Φ52/38300/Δ1 17-3-2020 εγκύκλιο  του ΥΠΑΙΘ.

Συγκεκριμένα ισχύει για το σχολείο μας ότι:

« Οι μαθητές/τριες διδάσκονται ως 2η ξένη γλώσσα όποια από τις δυο (Γαλλικά ή Γερμανικά) έχει την πλειοψηφία των δηλώσεων προτίμησης σε επίπεδο τμήματος, όπως αυτή διαμορφώνεται μετά τις δηλώσεις των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το επόμενο σχολικό έτος στην Ε΄ τάξη».

Ο Διευθυντής του σχολείου

1. 25/11/1942: Ανατίναξη της γέφυρας του Γοργοποτάμου από άγγλους κομάντος και έλληνες αντάρτες (Έντι Μάγιερς, Ναπολέων Ζέρβας, ʼρης Βελουχιώτης).