Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων συνεχίζει την υποστήριξη της εκπαιδευτικής κοινότητας αξιοποιώντας την Εκπαιδευτική Τηλεόραση, η οποία αποτελεί ένα από τα πιο
δυναμικά μέσα μαζικής επικοινωνίας. Καθημερινά στις 9 π.μ. από τη συχνότητα της ΕΡΤ2, οι μαθητές/τριες του Δημοτικού έχουν τη δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων
τηλεκπαίδευσης, προσβάσιμα και στους/στις μαθητές/τριες με προβλήματα ακοής.
Το πρόγραμμα της εκπομπής «Μαθαίνουμε στο σπίτι» αναρτάται καθημερινά στις διευθύνσεις:
www.edutv.gr
Οι εκπομπές, μετά την προβολή τους, διατίθενται ανά τάξη «κατ’ απαίτηση» (on demand)
στον δικτυακό τόπο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (http://www.edutv.gr) στις πιο κάτω
διευθύνσεις:
Εκπομπές 2020-21
Το πρόγραμμα των μαθημάτων:

Από την υμνολογία των Χριστουγέννων.

Χριστὸς γεννᾶται, δοξάσατε·                            Ὁ Χριστός γεννιέται· δοξάστε Τον!
Χριστὸς ἐξ οὐρανῶν, ἀπαντήσατε·                  Ὁ Χριστός κατεβαίνει ἀπό τούς οὐρανούς·προϋπαντῆστε Τον!
Χριστὸς ἐπὶ γῆς, ὑψώθητε·                              Ὁ Χριστός φανερώνεται πάνω στή γῆ·ὑψωθεῖτε πάνω ἀπό τά γήινα!
ᾄσατε τῷ Κυρίῳ πᾶσα ἡ γῆ                              Δοξολογῆστε τόν Κύριο ὅλοι οἱ κάτοικοι τῆς γῆς
καὶ ἐν εὐφροσύνῃ                                             καί  μέ χαρά,
ἀνυμνήσατε, λαοί, ὅτι δεδόξασται.                   ἀνυμνῆστε Τον τά ἔθνη, γιατί ’ναι δοξασμένος.
________________________________

Τι ωραιότερο αυτές τις μέρες να μπορούσε να βρεθεί κάποιος στον τόπο που γεννήθηκε ο Χριστός;

Λήψη αρχείου

Ας κάνουμε ένα νοερό ταξίδι στην Βηθλεέμ μέσα από το πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ.

Σας ενημερώνω πως την Δευτέρα 21/12/2020 θα σταλεί στην ηλεκτρονική αλληλογραφία (e-mail) των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου μας η βαθμολογία του Α΄τριμήνου.

Όσοι επιθυμούν ενημέρωση επικοινωνούν με τους εκπαιδευτικούς.

Ο Διευθυντής του Σχολείου

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνω ότι και φέτος τοποθετήθηκε ψυχολόγος στο σχολείο μας για την υποστήριξη των μαθητών και των οικογενειών τους.

Πρόκειται για την κυρία Τσακρή Βασιλική και θα είναι στη διάθεση του σχολείου μας κάθε Τετάρτη.

Όποιοι θα ήθελαν να κλείσουν κάποιο ραντεβού, επικοινωνούν μαζί της στο δικό της ε-μέιλ ή σε αυτό του σχολείου.

Λεπτομέρειες θα βρείτε σε ενημερωτικό ε-μέιλ που έχετε λάβει στην αλληλογραφία σας.

Ο Διευθυντής του σχολείου

2η ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΕΤΑΡΤΗ 16.12.2020 ΣΤΙΣ 19:00

«Αντίδοτο στο φόβο και στον κορονοϊό η δημιουργία και ο πολιτισμός στο σχολείο»

Μετά την διαδικτυακή εκδήλωση που διοργάνωσε η πρωτοβουλία «Παιδείας Διάλογος» – Διάλογος & Συνεργασία για την Παιδεία στη Γλυφάδα στις 11 Νοεμβρίου με θέμα: «Τα σχολεία τον καιρό της Πανδημίας και ο ρόλος της εκπαιδευτικής κοινότητας», την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου διοργανώνει την δεύτερη εκδήλωση με θέμα: «Αντίδοτο στο φόβο και στον κορονοϊό η δημιουργία και ο πολιτισμός στο σχολείο». Μια συζήτηση για την δημιουργία και τον πολιτισμό στα σχολεία την περίοδο της πανδημίας. Ξεκινώντας με το θέμα της υγείας που στις μέρες μας είναι το πιο σημαντικό, συνεχίζουμε με το ρόλο του πολιτισμού ως μηχανισμού έκφρασης και δημιουργίας. Ο βαθμός ανάπτυξης του πολιτισμού μιας κοινωνίας αντανακλά τις αξίες και την κοινωνική της συνείδηση. Γι΄αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντική η αξιοποίηση των μορφών έκφρασής του στη σχολική κοινότητα.

Παρεμβαίνουν

• Αθηνά Γκριτζάλα, Φιλόλογος στο 3ο Λύκειο Γλυφάδας, συντονίστρια του εργαστηρίου φιλοσοφίας και τέχνης
  • Κώστας Μάγος, Πανεπιστημιακός, συγγραφέας παιδικών βιβλίων
  • Αλέξα Αποστολάκη, Εκδότρια, εκδόσεις  Καλειδοσκόπιο
  • Χριστοπούλου Έφη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής
  • Σιμιτζή Χριστίνα, Ηθοποιός σκηνοθέτης
  • Σιούτη Τζένη, Καθηγήτρια Μέσης Εκπαίδευσης

Συντονιστής: Σταμάτης Σκαμπαρδώνης, εκπαιδευτικός

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με την προβολή της ταινίας μικρού μήκους «Μυστικά Ίχνη» των μαθητών του 3ου Λυκείου Γλυφάδας και θα ολοκληρωθεί με την προβολή της ταινίας «Ικέτιδες του χθες, του σήμερα ικέτες» της πολιτιστικής ομάδας του 2ου Γυμνασίου Ηλιούπολης σε σκηνοθεσία Γιώργου Μπακάλη.

Παρακολουθήστε στο fb παιδείας διάλογος

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με την   5485/11.12.2020 Τεύχος B’,  ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ, οι έλεγχοι προόδου Α΄ τριμήνου θα σταλούν στους γονείς/κηδεμόνες μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Οι εκπαιδευτικοί της Α΄ και Β΄ τάξης ενημερώνουν μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας ή μέσω τηλεδιάσκεψης τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών για την πρόοδό τους.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας των σχολείων με φυσική παρουσία παραδίδονται οι έλεγχοι προόδου εντύπως εσώκλειστοι σε φάκελο στους μαθητές και στις μαθήτριες.

Για πιο συγκεκριμένα θα υπάρξει νεώτερη ανακοίνωση.

Ο Διευθυντής του Σχολείου

Σας ενημερώνουμε σχετικά με την ανάρτηση ηλεκτρονικών συνδέσμων σε ιστοσελίδες του ΥΠΑΙΘ οι οποίοι διατίθενται από Μουσεία και άλλους Φορείς, προκειμένου να αξιοποιηθούν από τους  μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των σχολικών μονάδων της χώρας.

Λήψη αρχείου