Αρχική » Ανακοινώσεις » Eισαγωγή μαθητών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία

Eισαγωγή μαθητών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία

Οι αιτήσεις για την εισαγωγή μαθητών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία για τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά κατά το χρονικό διάστημα από 27 Μαΐου έως 4 Ιουνίου.
Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία και Πειραματικά Δημοτικά (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 11 Ιουνίου 2019.
Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Γυμνάσια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019.
Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019.
Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Λύκεια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019.
Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα Λύκεια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθούν τηΔευτέρα 24 Ιουνίου 2019.

7/10/1825: Εκδίδεται το πρώτο φύλλο της Γενικής Εφημερίδος της Ελλάδος, προδρόμου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.

7/10/1571: Ναυμαχία της Ναυπάκτου
Είναι μία από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες, και έγινε στην θαλάσσια περιοχή της Ναυπάκτου (Λεπάντο). Σε αυτή, τα χριστιανικά κράτη της Δύσης συνέτριψαν τον στόλο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.
   - Σχετικές αναρτήσεις

7/10: Παγκόσμια Ημέρα Χαμογέλου
Η Παγκόσμια Ημέρα Χαμόγελου γιορτάζεται κάθε χρόνο την πρώτη Παρασκευή του Οκτωβρίου με πρωτοβουλία του αμερικανού γραφίστα Χάρβεϊ Μπολ (1921-2001), σχεδιαστή της χαμογελαστής φατσούλας (smiley). Ο Χάρβεϊ Μπολ πίστευε ότι το χαμόγελο έχει θεραπευτικές ιδιότητες.
   - Σχετικές αναρτήσεις