Αρχική » Ανακοινώσεις » ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ – ΠΑΣΧΑ 2019

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ – ΠΑΣΧΑ 2019

Το σχολείο μας έχει παράδοση, πριν από τις μεγάλες εορτές των Χριστουγέννων και του Πάσχα να πραγματοποιεί δράσεις που έχουν σκοπό να καλλιεργήσουν το πνεύμα  αλληλεγγύης και προσφοράς στους μαθητές μας αλλά συγχρόνως να ανακουφίσουν   -υλικά και ηθικά- ευπαθείς ομάδες συνανθρώπων μας.

Αυτό το Πάσχα σας καλούμε να συμμετέχετε και να στηρίξετε τις παρακάτω δράσεις:

– Α) Συγκέντρωση ειδών ατομικής υγιεινής για το Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων Αυλώνας (ΕΚΚΝΑ)

Συγκεκριμένα: Σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόβουρτσες, οδοντόπαστες, ξυραφάκια, απορρυπαντικό για ρούχα (σκόνη), χαρτί υγείας. (http://www.ekkna.net  )

– Β) Ανάγκες στις γυναικείες φυλακές Ελαιώνα Θήβας (μητέρες που βρίσκονται φυλακισμένες μαζί με τα παιδιά τους και άπορες φυλακισμένες)

Είδη βρεφικής περιποίησης και καθαριότητας ( σαπούνια, σαμπουάν, λαδάκια, κρέμες κ.τ.λ.) πάνες για τα μωρά, σερβιέτες.

– Γ) Οι μαθητές θα στολίσουν λαμπάδες που θα προσφέρουμε μαζί με κόκκινα αβγά και κουλουράκια στους συνανθρώπους μας που φιλοξενούνται στο Ίδρυμα Περιθάλψεως Ατόμων με Νοητική Υστέρηση της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών «Μαρία Κόκκορη» στην Άνω Γλυφάδα. ( https://www.kokkori.gr )

Ιδιαίτερη σημασία έχει η συμμετοχή όλων μας ακόμα και με την ελάχιστη προσφορά και όχι απαραίτητα η ποσότητα, προκειμένου να πετύχουμε τους στόχους μας.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Ο Διευθυντής & οι εκπαιδευτικοί του σχολείουρ

7/10/1825: Εκδίδεται το πρώτο φύλλο της Γενικής Εφημερίδος της Ελλάδος, προδρόμου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.

7/10/1571: Ναυμαχία της Ναυπάκτου
Είναι μία από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες, και έγινε στην θαλάσσια περιοχή της Ναυπάκτου (Λεπάντο). Σε αυτή, τα χριστιανικά κράτη της Δύσης συνέτριψαν τον στόλο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.
   - Σχετικές αναρτήσεις

7/10: Παγκόσμια Ημέρα Χαμογέλου
Η Παγκόσμια Ημέρα Χαμόγελου γιορτάζεται κάθε χρόνο την πρώτη Παρασκευή του Οκτωβρίου με πρωτοβουλία του αμερικανού γραφίστα Χάρβεϊ Μπολ (1921-2001), σχεδιαστή της χαμογελαστής φατσούλας (smiley). Ο Χάρβεϊ Μπολ πίστευε ότι το χαμόγελο έχει θεραπευτικές ιδιότητες.
   - Σχετικές αναρτήσεις