6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΙΟΥ

Όλα τα νέα που αφορούν στην καθημερινότητα της σχολικής κοινότητας του 6ου Δημοτικού Σχολείου Χίου…Καλώς ήρθατε!

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Μάι 202315

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου,η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας οργάνωσε την Εβδομάδα Παιδικού Βιβλίου, μια αφορμή για ανάγνωση και δράσεις.

Η βιβλιοθήκη ανανεώθηκε ώστε να είναι πιο ελκυστική και ενισχύεται ο εβδομαδιαίος δανεισμός. Σε κάθε τάξη βραβεύτηκαν οι μαθητές που έχουν δανειστεί τα περισσότερα βιβλία. Αναλυτικά:1

Α τάξη : Μαρία Τζούβελη

Β’ τάξη: Νίκος και Χριστίνα Φραγκάκη

Γ’ τάξη:  Σεράινα Ντούρο

Δ’ τάξη:  Λαμπρινή Καραγεώργου

Ε’ τάξη:  Ευαγγελία Παπαδημητρίου και Αναστασία Αγγελακοπούλου

Στ’ τάξη: Βικτωρία Σπάρταλη, Σταυρούλα Βαγιανού και Τζοάνα Μπαλίου

Οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν τη βραβευμένη ταινία μικρού μήκους για τη φιλαναγνωσία “Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κου Μόρις Λέσμορ”.

Τέλος,  οι μαθητές έκαναν βιβλιονταλλαγές και συμμετείχαν σε έκθεση φωτογραφίας με θέμα ‘Αγαπώ τα βιβλία’, που κοσμεί την βιβλιοθήκη.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάιος 2023

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.