Εθελοντικός καθαρισμός της ακτής στη Χαμολιά.

Οι μικροί μαθητές μας (Στ΄1  τάξη και Στ΄ τάξη των σχολείων μας) συμμετείχαν στον εθελοντικό καθαρισμό της ακτής στη Χαμολιά κι έγιναν “ενεργοί πολίτες για την κληρονομιά του πλανήτη μας” .

Η καταγραφή των απορριμμάτων από τους εθελοντές- μαθητές μας βοήθησε να αντιληφθούμε την περιβαλλοντική κατάσταση των ακτών της χώρας μας μετά την επίσκεψη εκατομμυρίων Ελλήνων και ξένων παραθεριστών το περασμένο καλοκαίρι. Δυστυχώς τα αποτσίγαρα και τα πλαστικά ήταν οι πρωταγωνιστές των απορριμμάτων που συλλέξαμε.
Ευχαριστούμε το λιμεναρχείο της Ραφήνας και το σύλλογο “Περιβαλλοντική  Αρμονία” για την ενημέρωση που έκαναν στα παιδιά καθώς και τη Helmepa στα πλαίσια της οποίας πραγματοποιήθηκε ο εθελοντικός καθαρισμός.