Παγκόσμια Ημέρα Νερού 2021

Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού στις 22 Μαρτίου οι μαθητές της Δ΄τάξης του 6ου Δ.Σ. Αρτέμιδος και οι μαθητές των  Ε1& Ε2 τμημάτων  του 2ου Δ.Σ. Αρτέμιδος είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια τηλεδιάσκεψη που προσέφερε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Proteus στο Κόμο της Ιταλίας.
Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής σύνδεσης μπορέσαμε να εξερευνήσουμε το βυθό της λίμνης Κόμο χάρη σε ένα δύτη – βιολόγο που με τη χρήση βιντεοκάμερας περιηγήθηκε στο υποβρύχιο οικοσύστημα και μας παρουσίασε τις ομορφιές του βυθού .
Η συγκεκριμένη δράση γίνεται κάθε χρόνο στο Κόμο της Ιταλίας αλλά φέτος ήταν αφιερωμένη στο πρόγραμμα του eTwinning που συμμετέχουν τα τμήματα των σχολείων μας «A JOURNEY THROUGH THE WATER». Ευχαριστούμe τη Monica Frigerio και όλη την ομάδα των συλλόγων Verdeacqua και Proteus που οργάνωσαν αυτή την εξαιρετική εκδήλωση.
Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία!!