Αποτελέσματα 4ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για τον Πόντο Σχ. Έτος:2019-2020

1ο  Βραβείο

στο 2ο και 6ο Δημ. Σχ. Αρτέμιδος

Μεγάλη διάκριση για τους μαθητές της περσινής Στ’ τάξης  2ου & 6ου Δ.Σ. Αρτέμιδος

με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την Αριάδνη Σωτηριάδου και  Άντζελα Φλώρου ,

καθώς με τις εργασίες που υλοποίησαν στα πλαίσια του διαγωνισμού

«ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ: ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ»

κατά το σχολικό έτος 2019-2020 κατάφεραν  να διακριθούν και να κατακτήσουν

την 1η θέση στις εξής κατηγορίες :

• Ποιήματα – 1ο βραβείο στο 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος για την εργασία με τίτλο :   «Πόντος»

• Project – 1ο βραβείο στο 6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος για την εργασία με τίτλο :

« Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα»

• Παραμύθια – 2ο βραβείο  στο 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος για   την  εργασία με τίτλο :  «Το Τάμα»

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές  όλων των τάξεων νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας (Γερμανία, Αλβανία, Αυστραλία, Μεγάλη Βρετανία)  , δημόσιων και ιδιωτικών και υλοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου.

• Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές όλων των βαθμίδων από την Ελλάδα και την Ομογένεια τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυτότητας.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και σε όλους όσους συμμετείχαν στο διαγωνισμό, τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων Αριάδνη Σωτηριάδου, Άντζελα Φλώρου τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς Μουσικής :Κωνσταντινίδη Αλέξη Διευθυντή του 6ου Δημοτικού, Καλλιρρόη Τσολάκη Υποδιευθύντρια του 2ου Δημοτικού, την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής Αφροδίτη Αραπατσάνη και τον εκπαιδευτικό Τ.Π.Ε.: Θεοδωρακάκο  Μηνά  για την εξαιρετική συνεργασία, για τον ζήλο τους, το μεράκι και τη δημιουργικότητα που αποτυπώθηκε στις δημιουργίες τους.

Ευχαριστούμε θερμά  τους γονείς που σε πολλές περιπτώσεις συνέβαλαν στο τελικό προϊόν.

Λόγω των φετινών συνθηκών και περιορισμών, η καθιερωμένη εκδήλωση βράβευσης στη Θεσσαλονίκη δε θα πραγματοποιηθεί. Αν οι συνθήκες το επιτρέψουν θα οργανωθεί κάτι προς τη λήξη του σχολικού έτους.

Ως προς τον διαγωνισμό (2019-2020), παραθέτουμε και ορισμένα αριθμητικά στοιχεία:

Συμμετείχαν

• 151 σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γενικής και ειδικής αγωγής
  • Από Ελλάδα, Κύπρο και Ομογένεια (Γερμανία, Αλβανία, Αυστραλία, Μεγάλη Βρετανία)
  • 9000 περίπου μαθητές
  • 360 εκπαιδευτικοί