6 Μαρτίου 2014, Πανελλήνια Ημέρα ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό

Afisa-6-3-2014

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

2 ιστορίες για τη βία από παιδιά για παιδιά.

Δείτε το στο slideshare.net

Ξεκαθάρισμα εννοιών ως προς τον σχολικό εκφοβισμό και πειρστατικά βίας.

Δείτε το στο slideshare.net

Το Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο  θα μεταδώσει ζωντανά την εκδήλωση του σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης  “

«Η πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας, για ένα σύγχρονο, ανθρώπινο και δημοκρατικό σχολείο»

Υλικό από την περσινή ανάρτηση με βίντεο και υπερσυνδέσμους χρήσιμους και βοηθητικούς goo.gl/Ij2zFJ , ιστολόγιο Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

trailer από τη δεκάλεπτη ταινία “Τα μπλε γυαλιά” που σύντομα θα δουν οι μαθητές αν όχι ανήμερα τις προσεχείς ημέρες και θα κάνουν συζήτηση.