Η δική μας μέρα 2013

Μας άρεσε πολύ και λέμε να το επαναλάβουμε!

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων μας θα γιορτάσουν στις 12  και στις 13 Ιουνίου  2013 τη «Δική μας μέρα», παράλληλα με τη γιορτή λήξης του σχολικού έτους. Ονομάστηκε έτσι γιατί όλοι φέρνουμε κάτι από τον εαυτό μας εκείνη τη μέρα και το μοιραζόμαστε με τους άλλους.

Πέρυσι «η δική μας μέρα» ήταν μια εκδήλωση στην οποία μαθητές και εκπαιδευτικοί έφεραν «αυτό που αγαπάνε να κάνουν στη ζωή τους» και το μοιράστηκαν μαζί μας.

Φέτος η θεματολογία διευρύνεται όχι μόνο σε χόμπι και ασχολίες που ήδη κάνουν αλλά και σε ενδιαφέροντα και μελλοντικούς στόχους.

“Τι είναι αυτό που αγαπάς και θα ήθελες να το μοιραστείς με τους άλλους;»

• Οι μαθητές δημιουργούν μία εργασία, παρουσίαση, project για τον εαυτό τους και αυτό που αγαπάνε
  • Το project μπορεί να περιλαμβάνει (σχεδόν) οτιδήποτε
  • Ένα πάθος μου, ένα προσωπικό ενδιαφέρον, η οικογένεια μου, μία δεξιότητά μου, ο πολιτισμός μου
  • Οι μαθητές μπορούν να την παρουσιάσουν με όποιο τρόπο θέλουν
  • Με μία αφίσα ή κατασκευή ή επίδειξη ή βίντεο κλπ. (αιτιολογήστε το «γιατί» επιλέγετε αυτό τον τρόπο)
  • Κάθε μαθητής, μαθήτρια παρουσιάζει στους συμμαθητές του

Παρακαλούμε να βοηθήσετε τους μαθητές να ετοιμάσουν την εργασία τους μέχρι τις 11 Ιουνίου 2013. Οι μαθητές μπορεί να ετοιμάσουν μερικές ιδέες τους στην τάξη με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών αλλά το μεγαλύτερο μέρος θα γίνει στο σπίτι.

Την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2013 –στη «δική μας μέρα» οι μαθητές θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους και θα δουν τις εργασίες όλων των συμμαθητών τους.

Την Πέμπτη, 13 Ιουνίου 2013 θα υπάρξει διαθέσιμη 1 ώρα πριν τη γιορτή λήξης του σχολικού έτους, κατά την οποία οι γονείς θα μπορούν να δουν τις εργασίες όλων των μαθητών.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας και σας περιμένουμε

Ο σύλλογος Διδασκόντων των Δημοτικών Σχολείων Αρτέμιδος 2ου & 6ου

4 σχόλια στο “Η δική μας μέρα 2013

1. Θύμάμαι με νοσταλγία την περσινή “Δική μας Μέρα”!! Τόσο τα παιδιά, όσο και εμείς, το διασκεδάσαμε τρελά!!!!Καλή επιτυχία και φέτος!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.