5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2018 το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με την επίσκεψη σε 5×5 όπου κάθε τάξη πραγματοποίησε αθλητικές δραστηριότητες. Οι Α΄, Β’ και Γ’ τάξεις συμμετείχαν σε αερόβιες κινητικές δραστηριότητες όπως τρέξιμο, σκυαταλοδρομία, σχοινάκι ενώ οι Δ’,Ε’ και ΣΤ’ τάξεις σε ομαδικά αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση δημιουργώντας μεικτές ομάδες.

Στόχος των παραπάνω δραστηριοτήτων είναι ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης ο οποίος μπορεί να οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και στη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα.

Όλα τα παιδιά απόλαυσαν τις δραστηριότητες και το παιχνίδι με σύμμαχο τις ιδανικές καιρικές συνθήκες.