Χθες, 21-02-2023 επισκέφτηκαν το σχολείο μας  ο κ. Γιαννόπουλος Γιάννης και η κ. Μίχα Ελένη, εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής- προπονητές Καλαθοσφαίρισης στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο πρόγραμμα “Τρίποντα στα σχολεία” που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης (ΕΟΚ). Με την υποστήριξη της FIBA και των προγραμμάτων Europe Youth Development Fund καθώς και του Her World Her Rules οι μαθητές/τριες των Ε΄& ΣΤ΄τάξεων ήρθαν σε επαφή με το άθλημα της καλαθοσφαίρισης και εκτέλεσαν ειδικά σχεδιασμένες ασκήσεις με στόχο κάθε μαθητής/τρια να χαρεί, να αθληθεί και να συμμετάσχει στο παιχνίδι με έναν ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και δυσκολίες εκτέλεσης. Εξάλλου σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι μέσα από την σωστή καθοδήγηση να αγαπήσουν οι μαθητές/τριες το άθλημα της Καλαθοσφαίρισης, να αποκτήσουν την κατάλληλη εκπαίδευση, εντός κι εκτός του σχολικού περιβάλλοντος, και τη σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα. Σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος κοντά στους μαθητές/τριες του σχολείου μας βρισκόταν τόσο ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής όσο και οι δάσκαλοι των τμημάτων.