Την Τρίτη 29-11-2022 προσήλθε στο σχολείο ειδικό κλιμάκιο της δράσης  της Περιφέρειας Αττικής για την ανακύκλωση”The Green City”,  με ομιλήτρια την κ. Νικόλ Μολύβα, η οποία ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες μας  για τα οφέλη της ανακύκλωσης, αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα) σε ένα ειδικά διαμορφωμένο όχημα ανακύκλωσης (οι διαστάσεις του οχήματος σε πλήρη έκταση είναι περί τα 8 μέτρα, πλάτος 2,20 και ύψος 3,26). Η παρουσίαση έγινε σε τρεις ομάδες Α & ΣΤ τάξη, Γ, Δ1 & Δ2 τάξη και Β & Ε τάξη. με τη συμμετοχή των μαθητών /τριών στη συζήτηση, καθώς και την προσφορά τους σε διάφορα ανακυκλώσιμα είδη.

Εκπαιδεύουμε τα παιδιά μας, χτίζουμε ένα καλύτερο αύριο!