ιεραρχες

30 Ιανουαρίου: Γιορτή των Τριών Ιεραρχών

Οι Τρεις Ιεράρχες ήταν Άγιοι της Εκκλησίας. Είναι ο Μέγας Βασίλειος, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος, ο Ναζιανζηνός και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος.
Καθένας έχει τη δική του γιορτή, αλλά όλοι μαζί γιορτάζουν στις 30 Ιανουαρίου. Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων, των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης. Ήταν σοφοί άνθρωποι που αγαπούσαν τη μάθηση και τον πολιτισμό των αρχαίων Ελλήνων. Ήταν σπουδαίοι δάσκαλοι, “φωστήρες”, όπως τους λέμε. Δεν τους ενδιέφεραν τα πλούτη και ζούσαν μια απλή ζωή χωρίς πολυτέλειες. Βοηθούσαν τους φτωχούς και τους δυστυχισμένους και μάθαιναν στους ανθρώπους γράμματα.
Για τη σοφία και την καλοσύνη τους ο λαός εκτιμούσε και αγαπούσε τους Τρεις Ιεράρχες.
Διαβάστε αυτά που λέει για τους Τρεις Ιεράρχες, στην επιστολή του, ο παππούς Ευαίσθητος.
Διαβάστε εδώ το σχετικό μήνυμα της Υπουργού Παιδείας.
Διαβάστε εδώ το μήνυμα της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος για τους Τρεις Ιεράρχες.
.