Το σχολείο μας σε κάθε ευκαιρία δηλώνει έμπρακτα, ότι στέκεται δίπλα στον άνθρωπο με σεβασμό και αγάπη. Έτσι μετά από πρόταση μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου οι τάξεις ΣΤ1΄ και Β΄ ετοίμασαν ονομαστικές, χριστουγεννιάτικες καρτούλες και ένα σουπλά, για να τα ανταλλάξουν με τα παιδιά από τη δομή φιλοξενίας ασυνόδευτων ανηλίκων “Little Pugad”, η οποία ανήκει στην οργάνωση The Homeproject.

Ο ξενώνας αυτός  φιλοξενεί 12 παιδιά ηλικίας από 6 έως 13 ετών.

Την προηγούμενη εβδομάδα τα παιδιά του ξενώνα ετοίμασαν ζωγραφιές,  ώστε να φτιάξουν χριστουγεννιάτικες  κάρτες, τις οποίες παραδοσιακά μοιράζουν σε φίλους του ξενώνα και σε ανθρώπους που συνεργάζονται. Έτσι συμφωνήθηκε να γίνει ανταλλαγή  καρτών με χριστουγεννιάτικες ευχές. Σήμερα λοιπόν, 20-12-2021 παραλάβαμε μία κάρτα για κάθε τμήμα από τα παιδιά τις δομής και εμείς τους στείλαμε τις δημιουργίες των μαθητών/τριών μας.