Την Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021 όλο το σχολείο αποχαιρέτησε τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης με τα μουσικοχορευτικά που είχαν προετοιμάσει με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Λυδία Πατζιά.

Αρχικά, ενόψει των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση και με αφορμή τον προεπαναστατικό πατριωτικό ύμνο του Ρήγα Φεραίου και αντλώντας έμπνευση από τους δύο πιο διαδεδομένους στίχους του:

«Καλλιό  ΄ναι μίας ώρας ελεύθερη ζωή

Παρά σαράντα χρόνοι σκλαβιά και φυλακή»,

η εκπαιδευτικός της Θεατρικής Αγωγής κ. Γαρυφαλλιά Μάστορη δημιούργησε ένα θεατρικό δρώμενο με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης. Σημαντική ήταν και η βοήθεια της κ. Δήμου Βασιλικής, δασκάλας της τάξης. Μια μουσικοκινητική δράση για την έννοια της σκλαβιάς και της αντίστασης και για την ανάγκη του ανθρώπου να νιώθει και να είναι ελεύθερος.

Στη συνέχεια τα παιδιά χόρεψαν τα “Τερατάκια τσέπης” του Λ. Μαχαιρίτσα, το “Κοίτα γύρω” του Γ. Κότσιρα και την “Οδύσσεια ” των LOCOMONDO.

Θερμά συγχαρητήρια στην κ. Μάστορη και τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης!

Θερμά συγχαρητήρια στην κ. Λυδία Πατζιά και όλα τα παιδιά του σχολείου.