Για 13η συνεχή χρονιά, τα Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία» θα λειτουργήσουν και φέτος ως επίσημο κέντρο εγγραφών για τον διεθνή μαθηματικό Διαγωνισμό Καγκουρό.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί και φέτος ηλεκτρονικά.

• Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο 22 Μαΐου 2021, ώρα 9:00.
  • Πληροφορίες και Εγγραφές: elp.gr/kangaroo
  • Προθεσμία εγγραφών:έως 23 Απριλίου 2021

Τι είναι ο Διαγωνισμός Καγκουρό;

• Ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διαγωνισμός στον κόσμο: 6,5 εκατομμύρια μαθητές, σε περισσότερες από 70 χώρες!
  • Απευθύνεται σε μαθητές από Β’ Δημοτικού έως Γ’ Λυκείου με θέματα προσαρμοσμένα στην ηλικία και το γνωστικό τους επίπεδο.
  • Περιλαμβάνει θέματα σε μορφή γρίφων και έξυπνων μαθηματικών παιχνιδιών που δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις.

Οφέλη για τους Μαθητές:

• Διευρύνουν τη σκέψη τους, ανακαλύπτουν κρυμμένα ταλέντα και αντιμετωπίζουν τα μαθηματικά ως παιχνίδι.
  • Εξασκούνται σε δεξιότητες όπως εποπτεία χώρου, λογική, γεωμετρία, μέτρηση και πράξεις και επίλυση προβλημάτων.
  • Αποκτούν εμπειρία να ανταποκρίνονται σε διεθνείς εξετάσεις υψηλού επιπέδου με αισιοδοξία και ευχάριστη διάθεση.
  • Αισθάνονται ηθική ικανοποίηση από τη συμμετοχή τους ενώ έχουν την ευκαιρία να διακριθούν.
  • Λαμβάνουν δώρα με εκπαιδευτικό περιεχόμενο (όλοι, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους).

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Επιτροπή Κέντρου Εγγραφών Ελληνικής Παιδείας

για το Διαγωνισμό Καγκουρό 2021