17η Νοέμβρη του 2020 σήμερα και αντί για εκδηλώσεις στα σχολεία προς τιμή στους φοιτητές του Πολυτεχνείου και σε άλλους ανθρώπους που θυσιάστηκαν για την καθιέρωση της Δημοκρατίας στην Ελλάδα, οι δάσκαλοι είναι μόνοι στο σχολείο και τα παιδιά στο σπίτι. Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα. Σημείο επαφής ο ηλεκτρονικός υπολογιστής με τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Όλα αυτά εν μέρει είναι δικαιολογημένα, αφού είναι μέτρα για την αντιμετώπιση της πανδημίας που πλήττει όλο τον κόσμο. Θα τα αντιμετωπίσουμε με αγάπη σε αυτό που κάνουμε, πρόγραμμα και συνέπεια, όπως έχουμε δείξει έως  τώρα.

Επειδή η δασκάλα της Δ΄ τάξης κ. Μπινιάρη Σοφία με την καθηγήτρια της Θεατρικής Αγωγής κ. Μάστορη Γαρυφαλλιά και τους/τις μαθητές/τριες τους, είχαν ετοιμάσει ένα δρώμενο (τηρουμένων των μέτρων προστασίας) για την επέτειο του Πολυτεχνείου,  σας παραθέτουμε αποσπάσματα  από τις πρόβες.  Δραματοποίησαν  το ποίημα “Ένα παιδί αφηγείται” του Δημήτρη Ραβάνη – Ρεντή.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς μας!

Απόσπασμα 1

Απόσπασμα 2