Σαν σήμερα στα σχολεία πραγματοποιούνταν “ανοιχτές” εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της εθνικής εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940 με τη συμμετοχή όλων των μελών της σχολικής κοινότητας. Φέτος, η χρονιά είναι ιδιαίτερη, λόγω της πρωτόγνωρης,παγκόσμιας πανδημίας του COVID 19 και τιμούμε τους Έλληνες του 1940 με διαφορετικούς εορτασμούς και μέτρα πρόληψης, αλλά με απεριόριστη θέρμη. Έγινε η παράδοση της σημαίας στους σημαιοφόρους από τη διευθύντρια του σχολείου, τηρώντας τα μέτρα προστασίας, ενώπιον των μαθητών/τριών του σχολείου και στη συνέχεια οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης  παρέλασαν στο προαύλιο. Κατόπιν,  συνέχισαν τις εκδηλώσεις για την ημέρα στις αίθουσές τους.

Ευχόμαστε “Χρόνια πολλά” σε όλους με υγεία και του χρόνου καλύτερα και με ασφάλεια.

Πατήστε εδώ, για να διαβάσετε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας κ. Ν. Κεραμέως για την ημέρα.