Σύμφωνα με ανακοινώσεις που έκανε  η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως, σε σημερινή Συνέντευξη Τύπου:

Τα Δημοτικά και τα Νηπιαγωγεία, θα επαναλειτουργήσουν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου 2020. Τα μαθήματα θα παραταθούν έως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου (αντί για τη 15η Ιουνίου), ενώ  για τους εκπαιδευτικούς η λήξη του διδακτικού έτους θα είναι η 30η Ιουνίου.

Υπάρχει επίσης,  η δυνατότητα απουσίας μαθητή, στη βάση απλής Υπεύθυνης Δήλωσης γονέα ή κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί. Την Υ.Δ. μπορείτε να αποστέλλετε στο μέιλ του σχολείου: mail@6dim-amarous.att.sch.gr.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία των τμημάτων θα ενημερωθείτε μετά την Πέμπτη 28 Μαΐου που θα επιστρέψουν οι εκπαιδευτικοί στα καθήκοντά τους και θα δοθούν οδηγίες από το ΥΠΑΙΘ για την επαναλειτουργία του σχολείου.